Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Przekazaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego historyczną broń ujawnioną i zabezpieczoną w toku prowadzonego postępowania - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Przekazaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego historyczną broń ujawnioną i zabezpieczoną w toku prowadzonego postępowania

Dagmara Bielec
28.03.2025

Wczoraj (26 marca 2025 roku) funkcjonariusze z Zespołu Postępowań Karnych i Techniki Kryminalistycznej Grupy Operacyjno-Śledczej z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie przekazali do Muzeum Powstania Warszawskiego jednostki i części broni, które zostały zabezpieczone przez nich w toku zakończonego postępowania karnego. Przekazana broń ma wartość historyczną i od tej pory będzie mogła być oglądana i podziwiana przez kolejne pokolenia zwiedzających muzeum.

Wśród nowych eksponatów muzealnych znajdzie się m. in. pistolet maszynowy MP-34 z 1942 roku oraz lufa z komorą zamkową i mechanizmem spustowym od karabinka MAUSER wz. 98, szkielet z lufą rewolweru GASSER mod. 1873, lufa od pistoletu BROWNING mod. 1922, szkielet od pistoletu PARRABELLUM P-08 wraz z lufą od pistoletu PARABELLUM P-08, komora zamkowa od karabinu maszynowego MG-34, niekompletny zamek od karabinu MG-34 i zamek od karabinu MG-34.

Warto zwrócić uwagę na karabin maszynowy MP-34 był wykorzystywany przez Wermacht, Luftwaffe, Policję niemiecką, a także oddziały pomocnicze, w tym jednostki SS i formacje kolaboracyjne. Możliwe, że pojedyncze egzemplarze MP-34 znalazły się w rękach powstańców jako broń zdobyczna.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie prowadzący postępowanie przygotowawcze do jednej ze spraw karnych, znając powyższą wartość historyczną zabezpieczonej broni i pozostałych jej elementów, nawiązali kontakt z pracownikami Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy wyrazili zainteresowanie i chęć przyjęcia broni z uwagi na dobry stan zachowania egzemplarzy.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Straży Granicznej od 21 grudnia 2006 roku nosi imię „Powstania Warszawskiego”, dlatego tez przekazanie wspomnianej kolekcji do Muzeum Powstania Warszawskiego jest wyrazem kultywowania pamięci o wydarzeniach z tamtego okresu oraz ludzi, którzy walczyli za naszą wolności i suwerenność.

  • Broń przekazana muzeum. Broń przekazana muzeum.
    Broń przekazana muzeum.
  • Pracownik muzeum i funkcjonariuszka Straży Granicznej stoją przed stołem, na którym leży przekazana broń. Pracownik muzeum i funkcjonariuszka Straży Granicznej stoją przed stołem, na którym leży przekazana broń.
    Pracownik muzeum i funkcjonariuszka Straży Granicznej stoją przed stołem, na którym leży przekazana broń.
do góry