Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Przeterminowane pobyty, zastrzeżony dokument i fałszywe stemple - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Przeterminowane pobyty, zastrzeżony dokument i fałszywe stemple

11.12.2024 Dagmara Bielec

Sześciu cudzoziemców zatrzymanych za naruszenie przepisów pobytowych w naszym kraju, to efekt wczorajszych kontroli legalności pobytu podjętych przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Warszawie. Większość z nich miała przeterminowany czas pobytu w naszym kraju, dodatkowo jeden z zatrzymanych legitymował się paszportem ze sfałszowanymi odbitkami stempli kontroli granicznej.

  • Kogut na dachu samochodu służbowego. Kogut na dachu samochodu służbowego.
    Kogut na dachu samochodu służbowego.

Wczorajsze (10 grudnia 2024 roku) kontrole legalności pobytu cudzoziemców, ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnej migracji, pozwoliły warszawskim funkcjonariuszom Straży Granicznej zatrzymać sześciu mężczyzn – dwóch Gruzinów, trzech Mołdawian oraz Uzbeka, którzy złamali przepisy pobytowe w naszym kraju.

Czynności kontrolne przeprowadzono na terenie Warszawy oraz Piaseczna.

Większość z zatrzymanych cudzoziemców miała przeterminowany czas pobytu w naszym kraju, do którego byli uprawnieni bez konieczności posiadania wizy, ponadto jeden z nich (ob. Uzbekistanu) legitymował się węgierską kartą pobytu zastrzeżoną w systemie SIS.

Wśród zatrzymanych był również obywatel Gruzji, u którego w paszporcie funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili podrobione na wzór oryginalnych dwie odbitki stempli węgierskiej i greckiej kontroli granicznej. Ponadto mężczyzna dopuścił się dwukrotnego przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Niemiec do Polski. Wobec niego zostało wszczęte postępowanie za czyn z art. 270 § 1 kk. tj. posłużenie się jako autentycznym sfałszowanym dokumentem. Czynności w tej sprawie są w toku.

Gruzin jak i trzech pozostałych cudzoziemców otrzymało decyzje o zobowiązaniu do powrotu z dwudziestodniowym terminem do dobrowolnego wyjazdu oraz zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP oraz państw strefy Schengen na okres od 6 miesięcy do roku czasu.

Mężczyźni, którzy dokonali przekroczenia granicy wbrew przepisom (ob. Gruzji oraz ob. Uzbekistanu) zostali dodatkowo pouczeni lub ukarani mandatami karnymi za popełnione wykroczenie (art. 465 ustawy o cudzoziemcach, art. 41 kw.).

do góry