Kontrola legalności zatrudnienia podjęta przez radomskich funkcjonariuszy Straży Granicznej miała przede wszystkim na celu ustalenie czy właściciel kontrolowanego podmiotu – 40-letni obywatel Ukrainy, zatrudniając cudzoziemców, powierzył im legalne wykonywanie pracy, a cudzoziemcy czy ją legalnie wykonywali, nie naruszając przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Podczas trwającej blisko 9 miesięcy kontroli sprawdzono ogółem 191 cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy, Białorusi, Kuby, Mołdawii oraz Gruzji, których agencja zatrudniała głównie w charakterze sprzątaczy lub przetwórców mięsa na terenie województw: mazowieckiego oraz łódzkiego. Efektem zakończonej kontroli było stwierdzenie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej poważnych naruszeń zarówno ze strony właściciela agencji pracy tymczasowej, który powierzył nielegalne wykonywanie pracy 78 cudzoziemcom, jak i ze strony 67 cudzoziemców, którzy nielegalnie pracowali.
Wobec właściciela agencji pracy tymczasowej – obywatela Ukrainy zostanie skierowany wniosek do sądu w związku z popełnionymi wykroczeniami. Zgodnie z art. 120 ust. 1. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, „Kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30000 złotych”.
Od początku roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu przeprowadzili 71 kontroli legalności zatrudnienia, którymi objęto 854 cudzoziemców. W wyniku kontroli odnotowano 176 przypadków, w których pracodawcy nielegalnie powierzyli pracę cudzoziemcom, z kolei 129 cudzoziemców wykonywało pracę na terytorium RP nielegalnie – pracowało bez odpowiedniego zezwolenia na pracę czy też wykonywało pracę na innych warunkach niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pracę albo bez zawarcia wymaganych umów cywilnoprawnych. Dodatkowo stwierdzono, że 56 pracodawców popełniło wykroczenia wynikające z naruszenia ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.