Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kenijka zatrzymana przez radomskich funkcjonariuszy Straży Granicznej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kenijka zatrzymana przez radomskich funkcjonariuszy Straży Granicznej

26.08.2024 Dagmara Bielec

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu zatrzymali cudzoziemkę, która poza złamaniem przepisów pobytowych w naszym kraju, legitymowała się podrobioną na wzór oryginalnej polską kartą pobytu.

  • Treść artykułu 264 kodeksu karnego. Treść artykułu 264 kodeksu karnego.
    Treść artykułu 264 kodeksu karnego.

W miniony weekend w ramach przeprowadzonych kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terenie Radomia i okolic funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu zatrzymali 40-letnią obywatelkę Kenii, która podczas legitymowania okazała funkcjonariuszom poza swoim oryginalnym paszportem polską kartę pobytu wydaną przez Wojewodę Małopolskiego, która okazała się być podrobiona na wzór oryginalnej. Dodatkowo, w rozmowie z mundurowymi, Kenijka przyznała, że do Polski przyjechała z Niemiec w celu podjęcia zatrudnienia, przekraczając granicę wbrew przepisom. W związku z tym, że kobieta przebywa w Polsce bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego ją do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim zostało wszczęte wobec niej postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemki do powrotu, zakończone wydaniem decyzji powrotowej z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i państw strefy Schengen na okres 1 roku. Poza tym kobieta usłyszała zarzuty z art. 264 § 2 kk. i art 270 § 1 kk. tj. „kto wbrew przepisom przekracza granicę RP, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, oraz „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Podejrzana przyznała się do zarzucanych jej czynów, złożyła wyjaśnienia poddając się dobrowolnie łącznej karze w wymiarze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat oraz przepadek dowodów rzeczowych na rzecz Skarbu Państwa.

do góry