Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Sprawdzili cel wjazdu i warunki pobytu cudzoziemców w woj. kujawsko – pomorskim - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Sprawdzili cel wjazdu i warunki pobytu cudzoziemców w woj. kujawsko – pomorskim

Dagmara BIELEC

Czworo cudzoziemców zatrzymanych za naruszenie przepisów pobytowych w naszym kraju, to efekt wczorajszych kontroli legalności pobytu podjętych przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Jeden z zatrzymanych cudzoziemców wprowadził w błąd funkcjonariusza, okazując podczas kontroli sfałszowany dokument.

  • 13-284385
    13-284385

Wczorajsze (20 sierpnia 2024 roku) kontrole legalności pobytu cudzoziemców, ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnej migracji, pozwoliły bydgoskim funkcjonariuszom Straży Granicznej zatrzymać cztery osoby, które złamały przepisy pobytowe w naszym kraju. Czynności kontrolne przeprowadzono na terenie Bydgoszczy oraz powiatów woj. kujawsko-pomorskiego.

Zatrzymani cudzoziemcy to dwóch obywateli Kolumbii oraz Sri Lanki i Rosji. W wyniku kontroli funkcjonariusze ustalili, że Rosjanka i Lankijczyk nie posiadali dokumentów pobytowych wymaganych do przebywania na terytorium RP, dodatkowo Lankijczyk podczas legitymowania wprowadził celowo w błąd funkcjonariusza Straży Granicznej, okazując do kontroli sfałszowane wezwanie wystawione przez jeden z urzędów wojewódzkich w sprawie uzupełnienia formalności przy ubieganiu się o pobyt czasowy. Bydgoscy funkcjonariusze szybko zweryfikowali ten fakt i okazało się, że żadne procedura pobytowa w sprawie ob. Sri Lanki nie toczy się, a dokument miał jedynie dla pozoru uwiarygodnić legalny pobyt cudzoziemca w naszym kraju. Wobec mężczyzny zostało wszczęte postępowanie w sprawie posłużenia się sfałszowanym dokumentem tj. o czyn z art. 270 § 1 kk. Z kolei jeden z Kolumbijczyków nie opuścił naszego kraju po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu, u drugiego z nich stwierdzono, że cel wjazdu i warunki pobytu w Polsce nie są zgodne z tymi jakie deklarował przy przekraczaniu granicy. Pracodawca, u którego pracował obywatel Kolumbii nie dopełnił procedury zalegalizowania jego zatrudnienia, tym samym sprawił, że mężczyzna pracował „na czarno” łamiąc przepisy ustawy o cudzoziemcach.

Po zakończeniu czynności, wszyscy cudzoziemcy otrzymali decyzje zobowiązujące do opuszczenia Polski.

do góry