Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Radomscy funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali agencję pracy tymczasowej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Radomscy funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali agencję pracy tymczasowej

21.02.2024 Dagmara Bielec

W poniedziałek (19 lutego 2024 roku) funkcjonariusze z Zespołu ds. Kontroli Legalności Zatrudnienia z Placówki Straży Granicznej w Radomiu zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w jednej z agencji pracy tymczasowej na terenie powiatu grójeckiego. Jej efektem było ujawnienie poważnych nieprawidłowości w procesie zatrudniania cudzoziemców.

  • Cudzoziemcy siedzą przy stole, w tle funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają dokumenty. Zdjęcie archiwum NwOSG. Cudzoziemcy siedzą przy stole, w tle funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają dokumenty. Zdjęcie archiwum NwOSG.
    Cudzoziemcy siedzą przy stole, w tle funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają dokumenty. Zdjęcie archiwum NwOSG.

Kontrola legalności zatrudnienia podjęta przez funkcjonariuszy Straży Granicznej miała przede wszystkim na celu ustalenie czy właściciel kontrolowanego podmiotu zatrudniający cudzoziemców, powierzył im legalne wykonywanie pracy, a cudzoziemcy czy ją legalnie wykonywali nie naruszając tym samym przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Podczas trwającej blisko sześć miesięcy kontroli sprawdzono ogółem 127 cudzoziemców obywateli Ukrainy, Białorusi, Indonezji, Turcji i Nepalu, których zatrudniano głównie w charakterze pracowników fizycznych. Efektem kontroli było stwierdzenie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej poważnych naruszeń zarówno ze strony właściciela agencji pracy tymczasowej, który powierzył nielegalne wykonywanie pracy 35 cudzoziemcom, jak i 34 cudzoziemców, którzy nielegalnie tą pracę wykonywali.

Ponadto, funkcjonariusze wykazali liczne nieprawidłowości z zakresie powiadamiania Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu czy braku podjęcia pracy przez cudzoziemców na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w ustawowo określonym terminie, co stanowi wykroczenie z art. 120 ust. 10 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy „Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88z ust. 13, lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny”.

Wobec właściciela agencji pracy tymczasowej – 38-letniego obywatela RP zostanie skierowany wniosek do sądu w związku z popełnionymi wykroczeniami. Zgodnie z art. 120 ust. 1. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy „Kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 złotych.

do góry