Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej 82. rocznica utworzenia Armii Krajowej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

82. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Krzysztof Grzech
15.02.2024

Delegacja Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyła w uroczystościach pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z okazji 82. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Zalążkiem do stworzenia AK stała się powołana w nocy z 26 na 27 września 1939 r., tuż przed kapitulacją Warszawy, Służba Zwycięstwu Polski. Jej dowódcą został gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. SZP została następnie przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) z komendantem, gen. Kazimierzem Sosnkowskim, który przedostał się do Francji po kampanii wrześniowej. W związku z tym, że dowodzenie organizacją spoza kraju powodowało wiele trudności, po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 r. Naczelny Wódz przesłał depeszę na podstawie, której mianował ówczesnego płk. Stefana Roweckiego zastępcą komendanta z prawem podejmowania pilnych decyzji w razie braku kontaktu z rządem emigracyjnym. 14 lutego 1942 roku ZWZ został przemianowany na Armię Krajową, a dzień ten jest uznawany za utworzenie AK.

Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Jej strategicznym celem było przygotowanie i wywołanie ogólnopolskiego powstania. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych. W kulminacyjnym momencie do Armii Krajowej należało 380 tysięcy osób. Była symbolem oporu i wzorem dla innych państw, które także próbowały tworzyć własne państwa podziemne.

zdjęcia Piotr Niemiec

 

  • Ogólny widok na plac przed pomnikiem. Od lewej stoi orkiestra i uczestnicy uroczystości. Ogólny widok na plac przed pomnikiem. Od lewej stoi orkiestra i uczestnicy uroczystości.
    Ogólny widok na plac przed pomnikiem. Od lewej stoi orkiestra i uczestnicy uroczystości.
  • Zaproszeni goście w tym delegacja NwOSG. Zaproszeni goście w tym delegacja NwOSG.
    Zaproszeni goście w tym delegacja NwOSG.
  • Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk. dr inż. Leonardowi Kapiszewskiemu. Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk. dr inż. Leonardowi Kapiszewskiemu.
    Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk. dr inż. Leonardowi Kapiszewskiemu.
  • Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk. dr inż. Czesławowi Lewandowskiemu. Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk. dr inż. Czesławowi Lewandowskiemu.
    Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - płk. dr inż. Czesławowi Lewandowskiemu.
  • Zaproszeni goście w tym delegacja Straż Granicznej siedzą na krzesłach. Zaproszeni goście w tym delegacja Straż Granicznej siedzą na krzesłach.
    Zaproszeni goście w tym delegacja Straż Granicznej siedzą na krzesłach.
  • Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - kpt. Jerzemu Mindziukiewiczowi. Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - kpt. Jerzemu Mindziukiewiczowi.
    Pan Jan Józef Kasprzyk wręcza akt powołania do Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - kpt. Jerzemu Mindziukiewiczowi.
  • Przemawia Pan Jan Józef Kasprzyk. Przemawia Pan Jan Józef Kasprzyk.
    Przemawia Pan Jan Józef Kasprzyk.
  • Tamburmajor trzyma buławę. Tamburmajor trzyma buławę.
    Tamburmajor trzyma buławę.
  • Przemawia marszałek Senatu Pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Przemawia marszałek Senatu Pani Małgorzata Kidawa-Błońska.
    Przemawia marszałek Senatu Pani Małgorzata Kidawa-Błońska.
  • List odczytuje wicemarszałek Sejmu Pan Piotr Zgorzelski. List odczytuje wicemarszałek Sejmu Pan Piotr Zgorzelski.
    List odczytuje wicemarszałek Sejmu Pan Piotr Zgorzelski.
  • Przemawia podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek. Przemawia podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek.
    Przemawia podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek.
  • Muzycy orkiestry stoją w szyku. Muzycy orkiestry stoją w szyku.
    Muzycy orkiestry stoją w szyku.
  • Przemawia p. o. prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. hm. Janusz Komorowski. Przemawia p. o. prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. hm. Janusz Komorowski.
    Przemawia p. o. prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. hm. Janusz Komorowski.
  • Duchowni modlą się za zmarłych. Duchowni modlą się za zmarłych.
    Duchowni modlą się za zmarłych.
  • Kombatanci składają wieniec pod pomnikiem. Kombatanci składają wieniec pod pomnikiem.
    Kombatanci składają wieniec pod pomnikiem.
  • Delegacja Straży Granicznej oddaje honor przed pomnikiem. Delegacja Straży Granicznej oddaje honor przed pomnikiem.
    Delegacja Straży Granicznej oddaje honor przed pomnikiem.
  • Żołnierz prezentuje broń w tle stoi orkiestra. Żołnierz prezentuje broń w tle stoi orkiestra.
    Żołnierz prezentuje broń w tle stoi orkiestra.
  • Delegacja NwOSG oddaje honor przed pomnikiem. Delegacja NwOSG oddaje honor przed pomnikiem.
    Delegacja NwOSG oddaje honor przed pomnikiem.
do góry