Podjęte kontrole legalności pobytu cudzoziemców przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie woj. mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko – pomorskiego miały przede wszystkim na celu sprawdzenie czy cudzoziemcy przebywający na terenie Polski centralnej naruszyli warunki pobytowe w naszym kraju, wjechali do Polski legalnie, nie uchylają się od wykonania decyzji zobowiązujących do powrotu w określonym terminie albo czy nie przekroczyli dopuszczalnego okresu pobytu na terytorium RP.
Ostatecznie, działania kontrolne doprowadziły do zatrzymania 14 osób, między innymi obywateli – Ukrainy, Gruzji, Nigerii, Uzbekistanu, Mołdawii, Chin, Kolumbii, Białorusi i Kazachstanu. Tym razem, przyczyną zatrzymania cudzoziemców były głównie – dokonanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Polski do innego kraju europejskiego w trakcie procedury ubiegania się o pobyt czasowy, brak wizy i środków finansowych, nieopuszczenie terytorium naszego kraju po odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej bądź niezrealizowanie decyzji zobowiązującej do powrotu.
Wobec wszystkich zostały wszczęte odpowiednie procedury administracyjne, w sześciu przypadkach zakończone wydaniem decyzji zobowiązującymi do powrotu, w trzech - przyjęciem wniosków o ochronę międzynarodową na terytorium RP, w pozostałych zaś czynności wobec cudzoziemców jeszcze trwają.
Od początku tego roku funkcjonariusze NwOSG przeprowadzili kilkadziesiąt kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terenie trzech centralnych województw (mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie), które objęły ponad 2 700 osób i doprowadziły do ujawnienia około 220 cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce.
***
W 2023 roku, w porównaniu do 2022 roku liczba przeprowadzonych kontroli legalności pobytu wzrosła o 29% i wyniosła blisko 5 500. Zwiększyła się również o 75% liczba ujawnionych cudzoziemców przebywających nielegalnie na terytorium RP tj. 1 900 osób. Wśród zatrzymanych osób w ramach kontroli legalności pobytu przeważali obywatele Gruzji.