Zdarzenie miało miejsce 26 czerwca na drodze wojewódzkiej nr 485 w miejscowości Pawlikowice woj. łódzkie pow. Pabianicki. W wyniku kontroli legalności pobytu stwierdzono, że wszyscy ob. Indii przekroczyli granicę RP nielegalnie z Białorusi do Polski używając podstępu we współdziałaniu z innymi osobami.
Obywatelom Indii przedstawiono zarzut przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Białorusi do Polski w nieustalonym miejscu, wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi nieustalonymi osobami, nie posiadając ważnych dokumentów podróży lub innych dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy tj. o czyn z art. 264§2 kk. Wszyscy podejrzanymi przyznali się do stawianych zarzutów.
Komendant PSG w Łodzi wobec 5 obywateli Indii wszczął postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu a następnie skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Łodzi IV Wydział Karny, który wydał postanowienie o umieszczeniu ich w SOdC w Lesznowoli.
Z uwagi na fakt, że obywatel Ukrainy działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, ułatwił wskazanym wyżej cudzoziemcom pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom usłyszał zarzut o czyn z art. 18§3 kk w zw. z art. 264§2 kk i art. 264a§1 kk w zw. z art. 11§2kk.
Wobec ob. Ukrainy Komendant PSG w Łodzi wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania o powrotu, zakończone wydaniem stosownej decyzji bez wyznaczonego terminu na opuszczenie kraju oraz zakazem ponownego wjazdu na teren państw Schengen przez okres 5 lat.
Ukrainiec został przymusowo doprowadzony drogą lądową przez funkcjonariuszy PSG w Łodzi do granicy RP a następnie przekazany w PSG Dorohusk-Jagodzin stronie ukraińskiej.