Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Przekazaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego historyczną broń ujawnioną i zabezpieczoną w toku prowadzonego postępowania - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Przekazaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego historyczną broń ujawnioną i zabezpieczoną w toku prowadzonego postępowania

Dagmara BIELEC
19.06.2023

W miniony czwartek (15 czerwca 2023 roku) funkcjonariusze Zespołu Postępowań Karnych i Techniki Kryminalistycznej z Grupy Operacyjno-Śledczej Placówki Straży Granicznej Warszawa - Okęcie przekazali łącznie 16 egzemplarzy broni krótkiej i długiej do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Przekazana broń ma wartość historyczną i będzie mogła być odtąd podziwiana i oglądana przez kolejne pokolenia zwiedzających Muzeum.

Wśród nowych eksponatów muzealnych znajdzie się m. in. pistolet „VIS”, którego posiadanie jest marzeniem większości kolekcjonerów historycznej broni palnej. Pistolet „VIS” według niektórych źródeł był jednym z najnowocześniejszych pistoletów swojej epoki i stanowił wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego, w tym również żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Stanowił również oręże niejednego powstańca. Ponadto, wśród egzemplarzy znalazły się inne pistolety z tej epoki, takie jak P08 czy CZ27, które były wykorzystywane przez Armię Krajową w okresie okupacji.

Funkcjonariusz prowadzący postępowanie przygotowawcze - o którym informowaliśmy dwa lata temu znając powyższą wartość historyczną zabezpieczonych jednostek broni, nawiązał kontakt z pracownikami Muzeum, którzy wyrazili zainteresowanie i chęć przyjęcia broni z uwagi na dobry stan zachowania egzemplarzy. Funkcjonariusz w porozumieniu z przedstawicielami Muzeum napisał prośbę do Sądu w sprawie przekazania broni historycznej. Sąd przychylił się do wniosku, wydając stosowne postanowienie.

Warto przypomnieć, że Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Straży Granicznej od 21 grudnia 2006 roku nosi imię „Powstania Warszawskiego”. Przekazanie pokaźnej kolekcji broni Muzeum Powstania Warszawskiego jest wyrazem kultywowania pamięci o wydarzeniach, które miały miejsce i ludziach, którzy walczyli za naszą wolności i suwerenność.

Redakcja i zdjęcia: Grupa Operacyjno-Śledcza PSG Warszawa-Okęcie

  • Funkcjonariusze  i pracownicy stoją pochyleni nad stołem, na którym leżą przekazane przedmioty. Funkcjonariusze  i pracownicy stoją pochyleni nad stołem, na którym leżą przekazane przedmioty.
    Funkcjonariusze i pracownicy stoją pochyleni nad stołem, na którym leżą przekazane przedmioty.
  • Funkcjonariusz i pracownicy stoją pochyleni nad stole, na którym leżą przekazane przedmioty. Mężczyzna trzyma w rękach eksponat. Funkcjonariusz i pracownicy stoją pochyleni nad stole, na którym leżą przekazane przedmioty. Mężczyzna trzyma w rękach eksponat.
    Funkcjonariusz i pracownicy stoją pochyleni nad stole, na którym leżą przekazane przedmioty. Mężczyzna trzyma w rękach eksponat.
  • Funkcjonariusze i pracownicy stoją pochyleni nad stołem. Oglądają eksponaty. Funkcjonariusze i pracownicy stoją pochyleni nad stołem. Oglądają eksponaty.
    Funkcjonariusze i pracownicy stoją pochyleni nad stołem. Oglądają eksponaty.
  • Funkcjonariusz przekazuje dokumentację. Kobieta trzyma pudło. Funkcjonariusz przekazuje dokumentację. Kobieta trzyma pudło.
    Funkcjonariusz przekazuje dokumentację. Kobieta trzyma pudło.
  • Na stole leży broń długa. Na stole leży broń długa.
    Na stole leży broń długa.
  • Na białym papierze leżą ułożone eksponaty: broń krótka, magazynki, naboje. Na białym papierze leżą ułożone eksponaty: broń krótka, magazynki, naboje.
    Na białym papierze leżą ułożone eksponaty: broń krótka, magazynki, naboje.
  • Na podłodze leżą ułożone eksponaty: broń krótka, magazynki, naboje, kabury, granat. Na podłodze leżą ułożone eksponaty: broń krótka, magazynki, naboje, kabury, granat.
    Na podłodze leżą ułożone eksponaty: broń krótka, magazynki, naboje, kabury, granat.
do góry