Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Radomska Straż Graniczna zatrzymała rzekomego studenta - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Radomska Straż Graniczna zatrzymała rzekomego studenta

18.05.2023 Dagmara Bielec

We wtorek (16 maja 2023 roku) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu zatrzymali cudzoziemca za złamanie warunków wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Mężczyzna przyjechał do Polski, aby studiować, jednak na uczelnię nie dotarł, dlatego niedoszły student otrzymał decyzję zobowiązującą do powrotu.

  • Kogut na dachu samochodu Straży Granicznej. Kogut na dachu samochodu Straży Granicznej.
    Kogut na dachu samochodu Straży Granicznej.

Ujawniony cudzoziemiec to obywatel Rwandy, który został zatrzymany w wyniku kontroli legalności pobytu na terenie Radomia. Mężczyzna legitymował się swoim oryginalnym paszportem oraz wizą, którą uzyskał w celu podjęcia nauki w Polsce. Cudzoziemiec przekraczając granicę naszego państwa zadeklarował rozpoczęcie studiów na jednej z poznańskich uczelni, niestety nie dotarł na nią, ani też nie poinformował władz uczelni o rezygnacji ze studiów, tym samym powodując skreślenie go z listy studentów. W tym czasie 24-latek zamiast do Poznania przyjechał do Radomia, jak oświadczył w rozmowie z funkcjonariuszami - z zamiarem podjęcia pracy zarobkowej. Niestety zmieniając cel swojego przyjazdu do Polski rezygnując z nauki, spowodował, że jego pobyt w Polsce przestał być legalny. Wobec niego zostało wszczęte postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji o zobowiązaniu go do dobrowolnego powrotu w terminie 30 dni oraz zakazem ponownego wjazdu na terytorium Polski przez rok.

do góry