Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Skontrolowali cudzoziemców w Warszawie i okolicy - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Skontrolowali cudzoziemców w Warszawie i okolicy

28.02.2023 Dagmara Bielec

Wczoraj na terenie stolicy (27 lutego 2023 roku) funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Warszawie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali pod kątem legalności pobytu 24 cudzoziemców. Jej efektem było ujawnienie 5 osób, które naruszyły przepisy pobytowe na terytorium naszego kraju.

  • Funkcjonariusz sprawdza dokumenty. Funkcjonariusz sprawdza dokumenty.
    Funkcjonariusz sprawdza dokumenty.

Ujawnione osoby to obywatele Turkmenistanu, Wietnamu, Turcji i Mołdawii. Dwoje obywateli Mołdawii i Turek nie posiadało wymaganych dokumentów pobytowych, ponadto cała trójka złamała prawo dopuszczając się przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom ze Słowacji i Niemiec do Polski. Wobec nich wszczęto postępowania administracyjne – w przypadku Mołdawian zakończone wydaniem decyzji zobowiązującej do powrotu, natomiast w stosunku do obywatela Turcji czynności będą kontynuowane dzisiaj.

Czwarty z zatrzymanych cudzoziemców - obywatel Wietnamu naruszył prawo pobytowe w Polsce nie realizując decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Ze względu na fakt, że miał zakupiony bilet powrotowy do kraju pochodzenia na dzień 4 marca, funkcjonariusze Straży Granicznej zastosowali wobec niego środki alternatywne do detencji z jednoczesnym obowiązkiem zgłaszania się w określonych odstępach czasu do warszawskiej placówki SG oraz zamieszkiwania pod wskazanym adresem do czasu opuszczenia terytorium RP.

Ostatnim z ujawnionych w poniedziałek cudzoziemców był obywatel Turkmenistanu. W wyniku kontroli funkcjonariusze ustalili, że jego cel wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju  był niezgodny z deklarowanym przy przekraczaniu przez niego granicy. Mężczyzna przyleciał do Polski w celu podjęcia zatrudnienia, co zresztą potwierdził stosowną wizą i pozwoleniem na pracę, jednak po dwóch miesiącach pobytu parokrotnie opuszczał nasz kraj podróżując do Niemiec. W tym czasie pracodawca zrezygnował z jego zatrudnienia, co spowodowało cofnięcie mu wizy. Z uwagi na to, że cudzoziemiec w momencie kontroli nie posiadał innego pozwolenia na pracę, ani też nie poczynił żadnych kroków, aby swój pobyt w Polsce zalegalizować, wszczęto wobec niego postępowanie administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez kolejnych 6 miesięcy.

do góry