Sprawa swój początek miała w styczniu 2021 roku, kiedy to funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie ujawnili w dwóch przesyłkach pocztowych nadanych z Nigerii do Polski szereg sfałszowanych dokumentów, w tym paszportów krajów afrykańskich m. in. Tanzanii, Gambii, Kenii, Nigerii, Namibii. Zatrzymanie przesyłek rozpoczęło dochodzenie w sprawie pomocnictwa w czynieniu przygotowań do posłużenia się podrobionymi na wzór oryginalny dokumentami (art. 18 § 3 kk w zw. z art. 270 § 3 kk.) Jednak jak się okazało, był to tylko wierzchołek góry lodowej i początek dwuletniego śledztwa.
W wyniku podjętych czynności zatrzymano odbiorcę przesyłek – obywatela Nigerii, a także zabezpieczono 115 kart płatniczych, ponad 20 podrobionych paszportów i praw jazdy różnych krajów oraz dokumentację bankową świadczącą o otwieraniu rachunków bankowych i przeprowadzaniu na nich określonych operacji finansowych.
W dalszym toku prowadzonego postępowania zebrano materiał dowodowy wskazujący na popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy (art. 299 § 1 kk.) Postępowania w tego typu sprawach dotyczących tzw. przestępstw gospodarczych, mają często skomplikowany i wielowątkowy charakter. Podobnie było i w tej.
Dokonanie prawidłowych i faktycznych ustaleń niejednokrotnie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia wielu czynności procesowych i dowodowych. Z uwagi na złożony charakter sprawy oraz konieczność zwolnienia z tajemnicy bankowej dużej ilości podmiotów, postępowanie zostało przekazane do dalszego prowadzenia Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Jego efektem było ustalenie, że przestępczy proceder trwał od maja 2020 roku do stycznia 2021 roku i polegał na czynieniu przygotowań do popełnienia czynu polegającego na udaremnieniu lub znacznym utrudnieniu stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych lub ich miejsca umieszczenia, w ten sposób, że w trakcie zawierania umowy o prowadzenie rachunków bankowych w różnych bankach podejrzani posługiwali się przed pracownikami banków, jako autentycznymi uprzednio podrobionymi dokumentami w postaci sfałszowanych paszportów różnych krajów afrykańskich i europejskich oraz podrabiali podpisy w miejscu na podpis posiadacza konta, mając pełną świadomość, że na wskazane rachunki bankowe będą wpływały środki finansowe pochodzące z czynów zabronionych.
Prokurator z Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił zarzuty dwóm obywatelom Nigerii i czworgu obywatelom Zimbabwe, którzy działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, podejmowali czynności mogące udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia pieniędzy, a polegające na przejęciu środków pieniężnych w różnych walutach i kwotach pochodzących z czynów zabronionych. Czyn zabroniony stanowiący przestępstwo bazowe do prania pieniędzy najczęściej polegał na oszustwach dokonanych na firmach zagranicznych poprzez wysłanie maili z prośbą o zapłatę faktur z podmienionym numerem konta. W ten sposób dochodziło do przelewania środków pieniężnych w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro, na wcześniej specjalne do tego przygotowane konta założone na podstawie fałszywych danych.
Z uwagi na charakter popełnionych przestępstw wobec wszystkich podejrzanych zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.
Uwieńczeniem prowadzonego śledztwa było skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie do Sądu Okręgowego w Warszawie aktu oskarżenia przeciwko wszystkim podejrzanym zarzucając im łącznie popełnienie 58 czynów zabronionych, z czego wszyscy usłyszeli zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami. Grozi im kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.