Do zdarzenia z udziałem 30-letniego obywatela Gruzji doszło na terenie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego podczas składania przez niego wniosku do wojewody o zgodę na pobyt czasowy lub pracę. W wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wobec cudzoziemca ustalono, że jego dane figurują w systemie SIS II jako osoby niepożądanej na terytorium państw strefy Schengen. Mężczyzna blisko rok temu – za naruszenie przepisów pobytowych w naszym kraju - otrzymał decyzję zobowiązującą go do powrotu, w której orzeczono 3 letni zakaz wjazdu do Polski i krajów strefy Schengen, której nie wykonał. Pomimo tego, mężczyzna podróżował do Niemiec, dokonując tym samym przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom.
Biorąc pod uwagę, że Gruzin przebywa w Polsce bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na terytorium i pobytu na nim, obowiązuje wpis danych mężczyzny do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany oraz przekroczył granicę nielegalnie z Niemiec do Polski podróżując samochodem osobowym - cudzoziemiec został zatrzymany i przewieziony do pomieszczeń służbowych Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w celu realizacji dalszych czynności w sprawie.
Ponadto w wyniku sprawdzenia cudzoziemca pod kątem posiadania niebezpiecznych przedmiotów ujawniono u niego około grama marihuany oraz podrobione na wzór oryginalnego gruzińskie prawo jazdy.
Wobec obywatela Gruzji wszczęto postepowanie przygotowawcze, przedstawiając mu zarzuty o czyn z art. 62 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. nieuprawnione posiadanie środków odurzających lub substancji oraz art. 270 § 3 kk. tj. czynienie przygotowania do posłużenia się podrobionym na wzór oryginalnego prawem jazdy. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanych czynów i odmówił składania wyjaśnień.
Gruzinowi została również wydana decyzja o zobowiązaniu do powrotu, tym razem z orzeczeniem o zakazie wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen na okres 5 lat. Do czasu opuszczenia terytorium RP zastosowano wobec niego środki alternatywne do detencji w postaci cotygodniowego osobistego stawiennictwa w siedzibie Wydziału ds. Cudzoziemców NwOSG oraz nakazu przebywania w określonym miejscu.