Cudzoziemcy podczas kontroli okazali ważne paszporty wydane przez władze Iranu. Nie posiadali jednak żadnych ważnych tytułów pobytowych. Komendant PSG Warszawa-Modlin wszczął z urzędu postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu wszystkich czterech Irańczyków. Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim wydał postanowienie o umieszczenie ich w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców na okres 3 miesięcy.
Ponadto wszczęto postępowania przygotowawcze wobec ww. cudzoziemców i przedstawiono im zarzut nielegalnego przekroczenie granicy (art.264 § 2 Kodeksu Karnego). Trzech podejrzanych przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i na podstawie artykułu 335 §1 Kodeksu Postępowania Karnego, dobrowolnie poddali się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz podania wyroku do publicznej wiadomości. Jeden z zatrzymanych nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.
Przewożący Irańczyków obywatel Białorusi został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie gdzie przedstawiono mu zarzut pomocnictwa organizowania innym osobom przekroczenia wbrew przepisom granicy RP (art. 264 § 3 Kodeksu Karnego).
Decyzją Sądu Rejonowego w Wyszkowie Białorusin został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.