Funkcjonariusze NwOSG działając na mocy postanowienia Prokuratury Okręgowej w Warszawie wydanego na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego wystawionego przez niemieckie organy ścigania, dokonali przeszukania 5 lokali – miejsc zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kilku podwarszawskich miejscowości, wykorzystywanych przez dwóch mężczyzn - obywateli Polski podejrzanych w sprawie organizowania przemytu cudzoziemców, głównie ze wschodu Europy, wykorzystując w tym celu podrobione dokumenty tożsamości obywateli krajów UE - głównie Rumunii, Bułgarii i Litwy, czerpiąc z tego wysokie korzyści majątkowe.
Mężczyzn podejrzewa się również o wykorzystywanie w tym procederze dwóch spółek, należących do nich, które brały udział w rekrutowaniu pracowników między innymi z Ukrainy i Uzbekistanu. Na podstawie wystawianych przez te spółki zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, uzyskiwano w polskich konsulatach wizy, które ostatecznie pozwalały cudzoziemcom na przyjazd do Polski w celu podjęcia pracy, a następnie na łatwą podróż do Niemiec.
W wyniku przeszukania pięciu wskazanych adresów, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli elektroniczne nośniki pamięci oraz teczki osobowe cudzoziemców i szereg dokumentacji, potwierdzającej fakt, że rekrutowani cudzoziemcy mieli docelowo pracować na terytorium Niemiec.
Mężczyznom podejrzanym w sprawie przedstawiono zarzuty, do których popełnienia nie przyznali się, złożyli natomiast obszerne wyjaśnienia.
W tym samym czasie, na terytorium Niemiec Policja Federalna przeszukała blisko 70 lokali i zabezpieczyła liczne i równie istotne dowody w sprawie.
W czynnościach na terenie Polski udział w przeszukaniu poza funkcjonariuszami Straży Granicznej wzięli Oficerowie Łącznikowi Federalnego Urzędu Kryminalnego Niemiec oraz Policji Federalnej Niemiec.
Europejski nakaz dochodzeniowy
Europejski nakaz dochodzeniowy to orzeczenie sądowe wydane lub zatwierdzone przez organ wymiaru sprawiedliwości jednego państwa członkowskiego mający na celu przeprowadzenie w innym państwie członkowskim UE czynności dochodzeniowych na potrzeby uzyskania materiału dowodowego w sprawach karnych.
Europejski nakaz dochodzeniowy opiera się na zasadzie wzajemnego uznania, co oznacza, że organ wykonujący nakaz jest zobowiązany do uznania wniosku innego państwa i do zapewnienia jego wykonania. Wykonanie przeprowadza się tak samo i w taki sam sposób, jak gdyby daną czynność dochodzeniową zarządził organ państwa wykonującego. Europejski nakaz dochodzeniowy można też wydać w celu uzyskania dowodów, które już istnieją.
Dyrektywa zapewnia jednolite i kompleksowe ramy umożliwiające uzyskanie dowodów. Do czynności dochodzeniowych zalicza się na przykład przesłuchanie świadka, podsłuch rozmów telefonicznych, dochodzenia niejawne i informacje na temat operacji bankowych.
Organy wydające mogą korzystać z europejskiego nakazu dochodzeniowego, jeżeli jego wydanie jest: niezbędne, proporcjonalne i dopuszczalne w podobnych sprawach krajowych.