Zatrzymane osoby to obywatel Turcji i troje Syryjczyków. Dwoje z nich Turek i Syryjka wykorzystali metodę na podobieństwo, legitymując się funkcjonariuszom niemieckim i hiszpańskim dowodem osobistym. Po sprawdzeniu w systemach teleinformatycznych okazało się, że niemiecki dokument figuruje w bazie Interpol jako zastrzeżony, natomiast w hiszpańskim wizerunek osoby ze zdjęcia nieznacznie odbiegał od wizerunku kobiety, która nim się posługiwała. Ponadto z zapisu w systemie wynikało, że obywatel Turcji jest osoba niepożądaną na terytorium państw strefy Schengen. Pozostałych dwóch z zatrzymanych przedstawiło do kontroli greckie i cypryjskie dowody osobiste. Te z kolei, po szybkiej analizie pod kątem autentyczności, okazały się być podrobione na wzór oryginalnych. Ponadto jeden z obywateli Syrii posiadał przy sobie dodatkowo niemiecką kartę pobytu noszącą ślady sfałszowania wydaną na dane innej osoby. Mężczyźni oświadczyli, że dokumenty pozyskali w celu przedostania się do Niemiec, Francji i Holandii. Po zweryfikowaniu przez funkcjonariuszy prawdziwej tożsamości zatrzymanych, wszczęto wobec nich postępowania administracyjne oraz przedstawiono im zarzuty – dwóm Syryjczykom z art. 270 § 1 kk. , Turkowi i Syryjce z art. 275 § 1 kk.
Art. 270 § 1 kk. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 275 § 1 kk. Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.