Postępowanie wszczęto w związku z urzędowym zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa podrobienia podpisu na dokumencie i posłużenia się przez nieuprawnioną osobę dokumentem w postaci „oświadczenia podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy” tj. art. 270 § 1 kk. Zachowanie sprawcy przestępstwa miało na celu umożliwienie obywatelowi Ukrainy uzyskanie nowego zezwolenia na pracę a następnie zatrudnienie go w firmie należącej do podejrzanej obywatelki RP.
Jak się okazało zarówno kobieta jak i cudzoziemiec przyjęli wspólną wersję zdarzeń, którą pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań przedstawiali w trakcie przesłuchania. Czujności funkcjonariuszy nie umknęły rozbieżności w zeznaniach, co dało podstawę do podejrzenia popełnienia przestępstw z art. 233 kk. Uzyskana w trakcie postępowania opinia biegłego z zakresu badań pisma ręcznego jednoznacznie wskazywała wymienioną kobietę, jako sprawcę podrobienia podpisu.
Kobiecie przedstawiono zarzuty podrobienia podpisu na dokumencie i posłużenia się nim przed urzędem oraz składania fałszywych zeznań w obawie przed grożącą jej odpowiedzialnością karną tj. art. 270 § 1 kk i 233 1a kk. Podejrzana złożyła wyjaśnienia, przyznała się do zarzucanych czynów i złożyła wniosek w trybie art. 335 kpk o dobrowolne poddanie się karze.
Wczoraj 27.05.2021 r. do Prokuratury został skierowany akt oskarżenia przeciwko 45- letniej obywatelce RP. Względem cudzoziemca w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa składania nieprawdziwych zeznań tj. art. 233 § 1 kk skierowano do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa.
Redakcja: PSG w Bydgoszczy