Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Trzech Wietnamczyków na bakier z prawem pobytowym - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Trzech Wietnamczyków na bakier z prawem pobytowym

17.02.2021 Dagmara Bielec-Janas

Wczoraj (16 lutego 2021 roku) w wyniku kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terenie podwarszawskiego Jabłonowa funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali trzech Azjatów nielegalnie przebywających na terytorium naszego kraju. Z oświadczeń jednej z zatrzymanych osób wynika, że dostała się do Polski nielegalnie.

  • Kontrola legalności pobytu cudzoziemców
    Kontrola legalności pobytu cudzoziemców

Zatrzymane osoby to dwóch mężczyzn w wieku 28 i 37 lat oraz 37-letnia kobieta. Wszyscy są obywatelami Wietnamu. W podwarszawskim Jabłonowie zajmowali się różnego rodzaju pracami dorywczymi, m. in. handlem, gastronomią czy przewożeniem towarów w obrębie azjatyckiego centrum handlowego.

W wyniku kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że ujawniona trójka Wietnamczyków przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie - bez ważnych wiz lub innych dokumentów, które  uprawniałyby ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Co więcej, z oświadczenia jednej z zatrzymanych wynika, że dostała się do Polski nielegalnie dwa lata temu, od strony Litwy. W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie w związku z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom. Wietnamka usłyszała zarzut z art. 264 § 2 kk. do którego się przyznała. Ponadto otrzymała decyzję zobowiązującą do powrotu w ciągu 30 dni z zakazem ponownego wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen na okres 2 lat. Wobec pozostałych zatrzymanych mężczyzn wszczęto postępowanie administracyjne w kierunku wydania decyzji zobowiązania do powrotu oraz zastosowano środki alternatywne do detencji.

do góry