Podjęte kontrole legalności pobytu cudzoziemców przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na ternie województwa łódzkiego miały przede wszystkim na celu sprawdzenie czy cudzoziemcy przebywający na terenie tego regionu nie naruszają przepisów pobytowych w naszym kraju lub nie uchylają się od wykonania decyzji zobowiązujących ich do powrotu w określonym terminie.
W wyniku wczorajszych kontroli funkcjonariusze ujawnili cztery osoby, a dokładnie dwóch obywateli Gruzji oraz jednego obywatela Mołdawii i Ukrainy. Mężczyźni, w świetle obowiązujących przepisów, przebywali w naszym kraju nielegalnie, tzn. nie posiadali wymaganych dokumentów pobytowych lub jak w przypadku Mołdawianina jakiegokolwiek dokumentu, który mógłby potwierdzić tożsamość mężczyzny. Wśród zatrzymanych byli również dwaj Gruzini, u których stwierdzono naruszenie przepisów dotyczących zatrudnienia - pracowali bez wymaganych zezwoleń. Wobec wszystkich komendant PSG w Łodzi wszczął postępowania administracyjne zakończone w dwóch przypadkach wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez dwa lata. Obywatel Ukrainy i Mołdawii oczekują na zakończenie czynności. Wobec tego drugiego zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie go w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.
Od początku roku funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili ponad 140 kontroli legalności pobytu wobec blisko 386 cudzoziemców, z czego 50 z nich przebywało w Polsce nielegalnie.
***
W ubiegłym roku na terenie służbowej odpowiedzialności Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej czyli w województwach mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim, zrealizowano 2 663 kontroli legalności pobytu cudzoziemców, którymi objęto blisko 11 tys. osób. Efektem tych działań było ujawnienie 1 144 cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju, z czego ponad 700 zostało zatrzymanych. Wśród cudzoziemców, którzy najczęściej łamali przepisy pobytowe byli: obywatele Ukrainy, Gruzji, Rosji i Indii. W większości przypadków cudzoziemcy pozostawali w naszym kraju po wykorzystaniu dozwolonego czasu pobytu oraz nie posiadali dokumentów uprawniających do przebywania na terytorium RP. Konsekwencją tych czynów było wydanie ponad 1 640 decyzji zobowiązujących cudzoziemców do powrotu.