Obecnie jednym z niewielu warunków wjazdu cudzoziemców do Polski jest praca i nauka, stąd ujawniane na granicy państwa „fałszywki” dotyczą w szczególności dokumentów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej oraz oświadczeń o pobieraniu nauki w Polsce.
I tak było w przypadku 61-letniego Gruzina, który w po przylocie samolotu z Tbilisi do kontroli granicznej przedstawił oryginalny gruziński paszport wraz z dokumentem uzupełniającymi jego cel i warunki pobytu w Polsce. Mężczyzna zadeklarował przyjazd do naszego kraju w celu podjęcia pracy w charakterze pracownika produkcji w jednej ze śląskich firm, na dowód czego, okazał funkcjonariuszowi oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Dokument od razu wzbudził wątpliwości, co do jego autentyczności. Jak się okazało, oświadczenie zostało podrobione na wzór oryginalny. W celu dalszych szczegółowych sprawdzeń skontaktowano się z przedstawicielem firmy, która jakoby miała zatrudnić cudzoziemca. Z rozmowy z nimi jednoznacznie wynikało, że firma nigdy nie podejmowała próby zatrudnienia Gruzina, nikt również nie zwracał się do nich z taką inicjatywą.
W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy, podstępem, wbrew przepisom posługując się jako autentycznym, podrobionym na wzór oryginalny dokumentem, Gruzinowi odmówiono wjazdu na terytorium RP. Cudzoziemiec usłyszał również zarzuty z art. 264 § 2 kk. oraz z art. 270 § 1 kk. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów lecz odmówił złożenia wyjaśnień.
***
W 2020 roku funkcjonariusze NwOSG ujawnili ponad 220 fałszywych dokumentów. Skala ujawnionych zdarzeń, jak i zmiany w sposobie działania cudzoziemców w tym obszarze, wynikają przede wszystkim z ustanowionych - w związku z ogłoszeniem stanu epidemii na terytorium RP - zakazów w ruchu lotniczym (w tym zawieszeniu międzynarodowych połączeń lotniczych w okresie od 15 marca do 16 czerwca 2020 r.) oraz ograniczeń przy wjeździe do Polski dla cudzoziemców. Wprowadzenie kategorii podróżnych, którzy mogli wjechać na terytorium RP spowodowało znaczący wzrost prób posłużenia się sfałszowanymi dokumentami uzupełniającymi. I tak, w ubiegłym roku odnotowano 57 zdarzeń, w których ujawniono 68 cudzoziemców posługujących się sfałszowanymi dokumentami uzupełniającymi na wjazd do Polski (w porównaniu do 2019 r. nastąpił wzrost o 580%). Zdarzenia dotyczyły obywateli Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Chin, Etiopii i w pojedynczych przypadkach: Mołdawii, Albanii i Turcji. Cudzoziemcy do kontroli granicznej okazywali głównie podrobione polskie dokumenty uzupełniające typu: oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, zaświadczenia o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, zaproszenia do pracy, zezwolenia na prace, umowę o pracę, zaświadczenie od pracodawcy, dokument Letter of guarantee, zaświadczenia o posiadaniu statusu studenta, legitymacje szkolne, listę przyjęcia do szkoły, potwierdzenie zakwaterowania, zaświadczenia i zaproszenia do szkoły. Ujawniono również wyłudzone niemieckie zaświadczenie o wykonywaniu pracy, cudze cypryjskie karty płatnicze, podrobiony bilet lotniczy, dyplomatyczne dokumenty fantasy i rezerwację hotelową.