Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Przychwycona przesyłka z fałszywkami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przychwycona przesyłka z fałszywkami

13.01.2021 Dagmara Bielec-Janas

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie przechwycili przesyłkę kurierską, w której znajdował się komplet podrobionych na wzór oryginalny dokumentów. Fałszywki miały trafić do jednego z mieszkańców Lublina – obywatela Nigerii.

  • Koperta, zeszyt z paszportem i kartami kredytowymi
    Koperta, zeszyt z paszportem i kartami kredytowymi

Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek (11 stycznia 2021 roku) na terenie Warszawy, w magazynie znanej kurierskiej firmy. Z informacji posiadanych przez śledczych z PSG Warszawa-Okęcie wynikało, że w jednej z przesyłek nadanej z Nigerii może znajdować się komplet sfałszowanych dokumentów, które miały trafić do nigeryjskiego studenta zamieszkującego w Lublinie. Funkcjonariusze po przejęciu paczki, ujawnili i zabezpieczyli na miejscu podrobiony na wzór autentycznego paszport wydany przez władze Ghany,  wraz z podrobionymi na wzór oryginalny polską wizą oraz odbitką wjazdowego stempla polskiej kontroli granicznej, a także podrobione na wzór autentyczny międzynarodowe nigeryjskie prawo jazdy. Dokumenty były specjalnie ukryte, bo znajdowały się w wyciętym otworze wewnątrz zeszytu umieszczonego w kopercie kurierskiej.

Natychmiast po ujawnieniu paczki, pod lubelskim adresem zatrzymano bezpośredniego odbiorcę przesyłki – 25 letniego obywatela Nigerii, podejrzanego o czyn z art. 270 § 3 kk. Mężczyźnie przedstawiono zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się jako autentycznymi podrobionymi dokumentami. Dzięki wsparciu funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Lublinie, przeszukano lokal mieszkalny podejrzanego, w którym zabezpieczono telefony, komputery, nośniki i liczne dokumenty mogące świadczyć o nielegalnym interesie. Nigeryjczyk w trakcie przesłuchania przyznał się do części zarzucanych czynów, za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

do góry