Do zatrzymania dwóch cudzoziemców doszło w ubiegłym tygodniu (23.09.2020 r.) na terenie Warszawy. Podczas przeprowadzonych działań dokonano przeszukania dwóch lokali mieszkalnych, pomieszczenia gospodarczego oraz samochodu osobowego. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli szereg dokumentów, w tym podrobione na wzór oryginalny węgierskie karty pobytu i prawo jazdy, liczne nośniki informacji, telefony komórkowe, świadczące o nielegalnej działalności. Dodatkowo w jednym z mieszkań ujawniono ponad 0,5 kg substancji psychotropowych w postaci amfetaminy oraz substancje chemiczne o łącznej szacunkowej wartości ok. 24 tys. zł, a także elementy linii produkcyjnej służące do wytwarzania narkotyku.
Z dotychczasowego śledztwa wynika, że podejrzani: 26-letni Ukrainiec i 33-letni Hindus działali w sposób zorganizowany. Pierwszy etap procederu polegał na ułatwieniu - głównie obywatelom Indii i Ukrainy- przekroczenia granicy państwowej, na podstawie uzyskanych wcześniej wiz turystycznych lub studenckich państw należących do strefy Schengen. Jednak samo przekroczenie granicy następowało najczęściej z pominięciem kraju, który wydał wizę, w celu uniknięcia ryzyka ujawnienia procederu. Kolejnym etapem miała być rzekoma pomoc w zalegalizowaniu pobytu obywatelom Indii w Polsce, poprzez uzyskanie kart pobytu za pomocą tzw. pośredników. Po dokonaniu wpłaty przez cudzoziemców, wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie były składane lub zaraz po ich złożeniu, organizatorzy procederu wraz z pośrednikami szybko znikali, pozostawiając cudzoziemców bez żadnej pomocy i dokumentów. Szacuje się, że w ten sposób działając mężczyźni mogli sprowadzić do Polski kilkudziesięciu cudzoziemców.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty: ob. Indii z art. 264 §3 kk. i art. 264a §1 kk. w związku z art. 11§2 kk. w związku z art. 65§1 kk. oraz art. 286§1 kk., zaś ob. Ukrainy z art. 57 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zbiegu z art. 62 ust. 1 i 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 11§2 kk oraz art. 54 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W stosunku do zatrzymanych Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście postanowił o tymczasowym areszcie na okres 3 miesięcy. Dodatkowo w stosunku do obywatela Ukrainy Komendant Placówki Straży Granicznej w Łodzi wszczął postępowanie administracyjne w kierunku zobowiązania go do powrotu z uwagi na przesłanki zawarte w art. 302 ust. 1 pkt. 9 Ustawy o cudzoziemcach, tj. gdy wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub interes Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z powyższym obywatelowi Ukrainy grozi zakaz wjazdu na terytorium RP i państw obszaru Schengen przez okres 5 lat.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.