Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Polaku pamiętaj o ważnym dokumencie podróży - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Polaku pamiętaj o ważnym dokumencie podróży

Krzysztof Grzech

Przypominamy Polakom posiadającym obok polskiego, obywatelstwo innego państwa aby posiadali polskie dokumenty podróży. Dzięki temu unikną kłopotów, a czasami dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem.

  • Polski paszport/zdjęcie poglądowe
    Polski paszport/zdjęcie poglądowe

„W dniu (…) około godz. (…) w PSG Warszawa - Okęcie na kierunku wyjazdowym z RP na odlot samolotu do Nowego Jorku stawił się 01 ob. RP (…). Do kontroli granicznej okazał ważny czasowo paszport Stanów Zjednoczonych Ameryki o nr 123456789 bez zamieszczonego stempla kontroli granicznej. Podróżny oświadczył, że posiada również obywatelstwo polskie. Powyższą informację o posiadaniu polskiego obywatelstwa potwierdzono w bazie PESEL. Ze względu na brak dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy na odlot do Nowego Jorku tj. ważnego polskiego dokumentu paszportowego - podróżnemu nie zezwolono na wyjazd z RP oraz poinformowano o obowiązujących przepisach. Po zakończeniu czynności służbowych kobietę skierowano do wyjścia.”

„W dniu (…) ok. godz. (…) przed odlotem samolotu do Toronto do kontroli granicznej stawił się 01 ob. RP (…). Ww. oświadczył, że jest obywatelem polskim, lecz nie posiada polskiego dokumentu paszportowego. W związku z powyższym nie zezwolono na przekroczenie granicy na odlot do Kanady. Obywatelstwo polskie ww. mężczyzny potwierdzono dokonując wglądu do bazy PESEL, jednocześnie potwierdzono, że podróżny na wjazd na terytorium RP został odprawiony jako obywatel polski. Mężczyzna posiadał przy sobie kanadyjski dokument paszportowy AA 123456789. Poinformowano o konieczności posiadania polskiego dokumentu podróży celem przekroczenia granicy na odlot do Toronto. Po zakończonych czynnościach podróżnego skierowano do wyjścia.”

Powyżej przytoczono fragmenty meldunku z ostatniej doby opisujące dwa przypadki kiedy to odmówiono obywatelom RP wyjazdu z Polski. Jednak takich zdarzeń w skali roku mamy kilkadziesiąt. Od początku tego roku odnotowano już ponad trzydzieści przypadków.

Dlatego przypominamy, że w myśl obowiązujących w Polsce przepisów, głównie Ustawy o obywatelstwie polskim, posiadanie przez obywateli RP podwójnego obywatelstwa jest dopuszczalne, jednak nie skutkuje ono prawem do przedkładania obywatelstwa obcego nad polskie i w żadnym wypadku obywatel polski na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie może żądać przed organami państwowymi, aby traktowano go jako obywatela innego państwa.
Osoby posiadające oprócz polskiego inne obywatelstwo przy przekraczaniu granicy RP powinny zwrócić szczególną uwagę na wymogi obowiązujące w zakresie dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy. W sytuacji, gdy funkcjonariusz Straży Granicznej w trakcie kontroli granicznej uzyska informację, że podróżny posiada obywatelstwo polskie, a nie ma ważnego polskiego paszportu, czy dowodu osobistego – w zależności od kierunku podróży, funkcjonariusz ma obowiązek nie zezwolić takiej osobie na przekroczenie Rzeczypospolitej Polskiej na wyjazd, nawet jeśli wjechała na terytorium Polski na podstawie dokumentu stwierdzającego obywatelstwo innego państwa.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009r. o obywatelstwie polskim.

Art. 3. 1. Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.
2. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych.
Art. 3. Każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Art. 4. Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

do góry