Działania podjęte przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dotyczyły zarówno kontroli legalności pobytu cudzoziemców jak i ich zatrudnienia. W szczególnym zainteresowaniu Straży Granicznej było sprawdzenie, czy cudzoziemcy zatrudniani przez firmę przewozową w roli kierowców posiadają wymagane zezwolenia na pobyt w Polsce i wykonywanie pracy oraz czy kontrolowany podmiot zatrudniający cudzoziemców spełnia wszystkie wymogi i procedury zezwalające na prowadzenie tego typu działalności. Z kolei w gestii funkcjonariuszy mazowieckiej KAS było skontrolowanie firmy pod kątem odprowadzania należnych podatków.
W ramach współdziałania, przeszukano trzy lokale mieszkalne na terenie Warszawy oraz samochody osób zatrzymanych na miejscu a powiązanych ze spółką. Osoby zatrzymane to dwóch mężczyzn – ob. Azerbejdżanu. Obaj przebywali w Polsce legalnie. Jeden z nich ubiega się ponownie o zgodę na pobyt czasowy, drugi zaś znajduje się w procedurze powrotowej tzn. otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu, lecz zgodnie z przepisami, ze względu na trwającą pandemię, może ją zrealizować po jej zakończeniu. W wyniku przeszukania mieszkań funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli sfałszowaną polską kartę pobytu wystawioną na dane innego cudzoziemca, polski dowód osobisty należący do obywatela Polski, który figurował w bazach SG jako utracony oraz około 2 gram suszu konopi indyjskich do posiadania której przyznał się jeden z zatrzymanych Azerów. Mężczyźni usłyszeli m.in. zarzuty o czyn z art. 276 kk. oraz z art. 62 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Ponadto wszczęto dwie kontrole legalności zatrudnienia wobec dwóch firm przewozowych oraz dwa postępowania o popełnienie wykroczenia z art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i rynkach pracy.
----
Art. 276. kk. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 62. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
Odpowiedzialność karna za nieuprawnione posiadanie środków odurzających lub substancji
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.