Podczas odprawy granicznej pasażerów odlatujących do Rijadu stawiło się dwóch obywateli Arabii Saudyjskiej, u których funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili przeterminowany pobyt w naszym kraju – jeden z nich przebywał w Polsce nielegalnie blisko 2 lata, drugi zaś pół roku. Mimo, że mężczyźni opuszczali terytorium RP to i tak wobec nich, zgodnie z przepisami, zostały wszczęte postępowania w kierunku zobowiązania do powrotu bez przerywania podróży. Ponadto cudzoziemcy zostali pouczeni i ukarani mandatami karnymi.
Tego samego dnia do odprawy granicznej po przylocie z Kijowa stawił się mężczyzna, którego celem podróży miał być tranzyt przez Polskę do Niemiec w związku z zamustrowaniem się na statku do pracy. Niestety, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszania lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 435 ze zm.) cudzoziemiec nie należał do kategorii podróżnych, którym należy zezwolić na przekroczenie granicy. W związku z tym odmówiono mu wjazdu na terytorium Polski, wydając decyzję. Podróżny jeszcze dzisiaj odleci samolotem powrotnym do Kijowa.
Z kolei do podjęcia interwencji wobec podróżnego, który miał w planach wylot do Toronto, doszło jeszcze przed startem samolotu. Funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych z PSG Warszawa-Okęcie otrzymali zgłoszenie od dyżurnego portu o zakłóceniu porządku na pokładzie samolotu przez 55 – letniego obywatela Polski, który według oświadczenia kapitana statku powietrznego nie stosował się do poleceń załogi, a dokładnie odmawiał założenia maseczki ochronnej. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy Straży Granicznej, pasażer został wezwany do opuszczenia pokładu statku powietrznego i pouczony o możliwości użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w przypadku nie wykonywania wydanych poleceń. Mężczyzna dobrowolnie opuścił pokład samolotu nie był agresywny i wykonywał polecenia. Następnie został przetransportowany do pomieszczeń służbowych placówki SG, gdzie zgodnie z art. 210 ust. 1 pkt. 9 Ustawy Prawo Lotnicze został ukarany mandatem karnym gotówkowym.