Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Zatrzymani tuż przed wylotem do Toronto - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani tuż przed wylotem do Toronto

11.03.2020 Dagmara Bielec-Janas

W poniedziałek (09.03.2020 r.) w strefie tranzytowej Lotniska Chopina funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali trzech cudzoziemców, którzy podczas legitymowania posłużyli się fałszywymi dokumentami. Dzisiaj mężczyźni odlecą do kraju, z którego podróżowali.

Ujawnieni cudzoziemcy to Albańczycy podający się na początku za Czechów i Amerykanina, podróżowali tranzytem przez Warszawę do Toronto. Podczas legitymowania dwóch z nich okazało funkcjonariuszom Straży Granicznej czeskie dokumenty: paszport wraz z prawem jazdy, natomiast trzeci z nich - amerykański paszport. Niestety, wszystkie przedstawione dokumenty były sfałszowane. Strony personalizacyjne zarówno w amerykańskim jak i w czeskich paszportach zostały podrobione na wzór oryginalnych, z kolei prawa jazdy w całości wykonane drukarką atramentową.

W trakcie przeszukania zawartości bagażu u cudzoziemców znaleziono ich oryginalne albańskie paszporty. Wobec mężczyzn wszczęto postępowanie o czyn z art. 270 § 1 kk. Przedstawiono im zarzut  posłużenia się w trakcie legitymowania, jako autentycznym, podrobionymi na wzór oryginalnych dokumentami paszportowymi. Podejrzani przyznali się do zarzucanego czynu, złożyli wyjaśnienia dobrowolnie poddając się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat, a także podania wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadku zabezpieczonych dowodów rzeczowych bez przeprowadzania rozprawy sądowej. Cudzoziemcy oczekują na odlot do Belgradu.

do góry