Do czterech przypadków przerwania podróży Polakom doszło na lotnisku Chopina, Warszawa-Modlin oraz w Łodzi. Podróżni nie dostali zgody na wylot z uwagi na unieważnione dowody osobiste, którymi legitymowali się podczas kontroli granicznej, a nie posiadali innego dokumentu podróży tj. paszportu. Prawdopodobną przyczyną unieważnienia dokumentów była zmiana danych w dowodzie osobistym, którą dokonali ich właściciele, nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego. W ostatnim miesiącu doszło do około 90 tego typu przypadków.
W wyniku nowelizacji Ustawy o dowodach osobistych (12.01.2020 r.) zakres sprawdzeń dokonywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w bazach danych został poszerzony o Rejestr Dowodów Osobistych (RDO). W związku z tym funkcjonariusze Straży Granicznej mają obowiązek zatrzymywania dokumentów widniejących w Rejestrze Dowodów Osobistych jako utracone, jak również nie zezwolić na wylot z kraju obywatelom Polski posługującym się unieważnionymi dowodami osobistymi.
Przypominamy!
Od ponad miesiąca funkcjonariusze Straży Granicznej weryfikują w rejestrze każdy dowód osobisty okazany do kontroli granicznej. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski, chyba że będzie posiadał inny, ważny dokument uprawniający do przekroczenia granicy - paszport. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.
Dlatego apelujemy do podróżnych o sprawdzenie przed podróżą czy dany dowód osobisty jest unieważniony czy też nie, zaoszczędzi to podróżnym przykrych niespodzianek przed planowanym wyjazdem. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-czy-dowod-jest-uniewazniony