Szkolenie miało miejsce na terenie ośrodka poligonowego należącego do Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. w Bydgoszczy i dedykowane było zarówno bydgoskim funkcjonariuszom Straży Granicznej posiadającym uprawnienia minera-pirotechnika, jak policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji.
Podczas warsztatów omówiono zagadnienia oraz algorytmy postępowania w zakresie wsparcia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy posiadają uprawnienia minera-pirotechnika w realizacjach czynności procesowych na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym z użyciem materiału lub urządzenia wybuchowego. Tego typu szkolenie jest jednym z kluczowych elementów przygotowania specjalistów z zakresu prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych do profesjonalnego podjęcia czynności podczas incydentów wymierzonych przeciw bezpieczeństwu publicznemu z wykorzystaniem materiałów lub urządzeń wybuchowych, a także ugruntowania ich wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Zakres tematyki, dotyczący śledztwa powybuchowego został przeprowadzony przez funkcjonariuszy Policji z Laboratorium Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Przedsięwzięcie szkoleniowe doskonale wpisuje się w zakres zapisów Porozumienia Nr 3 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 21 stycznia 2014 r. w sprawie współdziałania i zarządzania czynnościami na miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym, gdzie wskazano zakres uprawnień i współdziałania poszczególnych służb ze sobą w sposób zapewniający możliwe najpełniejsze zrealizowanie przypisanych im zadań.