Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Albańska rodzina z fałszywymi paszportami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Albańska rodzina z fałszywymi paszportami

04.10.2019 Piotr Niemiec

We wtorek (01.10.2019 r.) w strefie tranzytowej lotniska F. Chopina funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali trzyosobową rodzinę, która usiłowała przedostać się do Kanady, wykorzystując sfałszowane włoskie paszporty.

Cudzoziemcy byli pasażerami tranzytowymi podróżującymi z Ukrainy przez Polskę do Kanady. Funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili ich w momencie odprawy na samolot do Toronto. W trakcie ich legitymowania, stwierdzono, że paszporty włoskie zostały podrobione na wzór oryginalnych. O fałszerstwie świadczyły liczne cechy w ich zabezpieczeniu. W toku dalszych czynności służbowych cudzoziemcy oświadczyli, że są obywatelami Albanii w dowód czego okazali swoje oryginalne albańskie paszporty.

W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy RP na kierunku wyjazdowym, podstępem, okazując do kontroli włoskie paszporty podrobione na wzór oryginalnych cudzoziemcy usłyszeli zarzuty (art. 264 § 2 kk. oraz art. 270 § 1 k.k.). Przyznali się do winy, jednocześnie składając wnioski o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie im kary grzywny oraz przepadek sfałszowanych dokumentów. Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania Albańczyków do powrotu.

do góry