Podjęte kontrole legalności pobytu przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz mazowieckiego miały na celu sprawdzenie czy cudzoziemcy przebywający w naszym kraju nie naruszają przepisów pobytowych lub nie nadużywają procedur związanych z zatrudnieniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.
Efektem przeprowadzonych kontroli było zatrzymanie 11 cudzoziemców, którzy w świetle obowiązujących przepisów przebywali nielegalnie na terytorium Polski, a dokładnie - nie posiadali wymaganych tytułów pobytowych. Wśród zatrzymanych byli m.in.: obywatele Rosji, Ukrainy, Tadżykistanu, Gruzji, Kosowa, Wietnamu, Gambii oraz Arabii Saudyjskiej. Większość z nich nie opuściła Polski - czy to po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu, czy też po odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej. Niektóre z ujawnionych osób złamały przepisy w chwili ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy oraz pracę bo przebywały w Polsce bez wymaganych dokumentów pobytowych.
Ponadto funkcjonariusze wszczęli 9 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, podczas jednej z nich ujawniono cudzoziemkę u poprzedniego pracodawcy była zatrudniona bez odpowiedniego zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Podmioty gospodarcze objęte kontrolą zostały zobligowane do wykazania, czy procedura zatrudnienia przez nich cudzoziemców odbywała się zgodnie z przepisami. Jeśli funkcjonariusze ujawnią uchybienia w tym zakresie, na właścicieli tych firm zostaną nałożone stosowne kary grzywny.
Wobec wszystkich zatrzymanych osób komendanci placówek SG wszczęli postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez określony w decyzjach czas. Cztery z ujawnionych osób, decyzją sądu, zostały umieszczone w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.