Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Akty oskarżenia przeciwko 5 osobom za udział w grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akty oskarżenia przeciwko 5 osobom za udział w grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

Dagmara BIELEC - JANAS

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Łodzi Wydział II ds. Przestępczości Gospodarczej skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 5 podejrzanym o udział w grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów.

Skierowanie aktu oskarżenia do sądu to efekt dwuletniego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi w kierunku funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych tj. art. 258 § 1 kk.

Nielegalna fabryka papierosów działała od 2017 roku. Podczas działań realizacyjnych w styczniu 2018 roku na miejscu zabezpieczono ok. 10 ton wyrobów akcyzowych oraz 4 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości blisko 7 mln złotych. Funkcjonariusze zatrzymali także 6 osób zamieszanych w organizowanie tytoniowego procederu. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT oszacowano na kwotę 10 mln złotych.

Wobec jednego z zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec pozostałych mężczyzn zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.

Ostatecznie udział w przestępczym procederze udowodniono 5 ob. Polski.

do góry