Cudzoziemiec był pasażerem tranzytowym podróżującym z Tbilisi przez Polskę do Londynu. Podróżny został poddany rutynowemu legitymowaniu w strefie tranzytowej Non-Schengen lotniska.
W trakcie sprawdzania przez funkcjonariuszy SG przedstawionego przez mężczyznę dokumentu podróży, stwierdzono, że wizerunek zamieszczony w paszporcie odbiega od wizerunku osoby, która się nim posługuje. W celu potwierdzenia swoich podejrzeń pasażera skierowano do pomieszczeń Zespołu Postępowań Granicznych, aby zweryfikować odciski linii papilarnych w bazie danych VIS. Funkcjonariusze II linii kontroli stwierdzili, że paszport brytyjski figuruje w bazach danych SIS oraz Interpol jako dokument utracony przez posiadacza, a dane w nim zamieszczone należą do bezpaństwowca czyli osoby nieposiadającej żadnego obywatelstwa. Podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu, nie składał wyjaśnień.
W związku z powyższym wszczęto postępowanie wobec cudzoziemca, podejrzanego o posłużenie się podczas legitymowania, jako swoim własnym, paszportem stwierdzającym tożsamość innej osoby.
Fakt wykrycia przez funkcjonariuszy fałszerstwa w dokumencie wpłynął na decyzję przewoźnika o wycofaniu bezpaństwowca z dalszego rejsu.
W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że cudzoziemiec może usiłować przekroczyć granicę RP podstępem wbrew obowiązującym przepisom, mężczyźnie wydano decyzję nakazującą przebywanie w kompleksie pomieszczeń dla cudzoziemców PSG Warszawa-Okęcie do czasu opuszczenia terytorium RP i powrotu do Tbilisi.