Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2018 Krzysztof Grzech

Dziś obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Tradycyjnie Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczy w uroczystościach.

Wczoraj godzinie o 18.00, przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich odbyła się uroczysta msza polowa w intencji powstańców, dowódców i ludności cywilnej Warszawy oraz apel poległych. W uroczystości obecni byli powstańcy warszawscy z rodzinami, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, warszawiacy oraz przedstawiciele z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej na czele z Komendantem NwOSG płk. SG Andrzejem Rytwińskim. Po uroczystej mszy komendant wraz z delegacją złożyli wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego oddając cześć i hołd poległym bohaterom.

1 sierpnia o godz. 14.00 Komendant NwOSG płk SG Andrzej Rytwiński w asyście pocztu sztandarowego udał się przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, aby uczcić pamięć powstańców. 

Następnie o godz. 17.00 - w Godzinę W - na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Pomniku Gloria Victis hołd Powstańcom oddał płk SG Zbigniew Bartnicki - zastępca komendanta NwOSG.

Uroczystości 1 sierpnia uwieńczył udział oddziałowej delegacji na czele z płk. SG Witoldem Doroszem - głównym księgowym NwOSG, na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej, gdzie zgodnie z tradycją nastąpiło rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni. 

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, miało trwać kilka dni. Upadło po 63 dniach ciężkich walk. To niezwykle trudne i bolesne wydarzenie w dziejach naszego kraju, a coroczne obchody wybuchu Powstania są ważną lekcją historii dla kolejnych pokoleń Polaków. W obchodach tych udział biorą również funkcjonariusze i pracownicy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, który od grudnia 2006 roku nosi imię Powstania Warszawskiego.

Pamięć Powstańców minutą ciszy oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Powtaców Warszawskich w Łodzi, na grobach uczestników powstania gen.Edwarda Pfeifera oraz małżeństwa Państwa Marii i Henryka Gołębiowskich, uczcili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi.

Zaktualizowano 02.08.2018 r.

 

Galeria zdjęć

do góry