Cudzoziemiec został poddany kontroli legalności pobytu w chwili odbierania bagażu na terenie portu. Do kontroli okazał grecki dowód osobisty. Dokument wzbudził u funkcjonariuszy podejrzenia co do jego autentyczności. Badanie potwierdziło, że rzeczywiście został on przerobiony, m.in. poprzez wymianę wizerunku posiadacza dowodu. Dodatkowo dokument cudzoziemca figurował w bazie SIS i INTERPOL jako przedmiot podlegający zatrzymaniu.
Cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Syrii, a celem jego podróży jest Szwajcaria, gdzie przebywa jego brat wraz ze szwagierką. W toku dalszej kontroli cudzoziemiec okazał również syryjskie potwierdzenie złożenia wniosku o dowód osobisty. Mężczyzna przyznał się, że grecki dowód osobisty uzyskał w Atenach od sudańskiego przemytnika za kwotę 4 tys. euro.
Po ustaleniu i potwierdzeniu syryjskiego pochodzenia, cudzoziemiec został zatrzymany na podstawie art. 270 § 1 kk. (kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa …) oraz na podstawie art. 394 ust. 1 w zw. z art. 302 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, tj. przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim. Podejrzany przyznał się do zarzucanych czynów i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 roku, podanie wyroku do publicznej wiadomości, dozór kuratora oraz przepadek dowodu rzeczowego w postaci greckiego dowodu osobistego. Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa - Modlin wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania mężczyzny do powrotu.