19 czerwca 2018 roku Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy 100-tu stronicowy akt oskarżenia przeciwko 19 osobom (10 obywatelom Polski, 7 obywatelom Armenii oraz jednemu Gruzinowi), którym przedstawiono łącznie kilkadziesiąt zarzutów popełnienia przestępstw związanych z działalnością w latach 2013-2014 w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz wielkopolskim zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem, a także nabywaniem, przechowywaniem, ukrywaniem i przewożeniem w celu dalszej sprzedaży nielegalnych wyrobów tytoniowych. Śledztwo wszczęto w oparciu o ustalenia poczynione przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.
W trakcie wielowątkowego i wieloosobowego postępowania ustalono kilkunastoosobowy skład grupy kierowanej przez obywatela Armenii Ararata S. Część jej członków zajmowała się dostarczaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych na teren województwa kujawsko-pomorskiego (przy użyciu wynajmowanych w tym celu pojazdów), kolejne osoby - ich dalszą dystrybucją (m.in. w jednym z pubów na terenie Inowrocławia). Sukcesywnie zatrzymywano i rozliczano kolejnych podejrzanych, zabezpieczając znaczne ilości papierosów i tytoniu bez wymaganych znaków skarbowych znaków akcyzy.
Celem śledztwa było ujawnienie pochodzenia nielegalnych wyrobów tytoniowych. Ustalono m.in., że papierosy opatrzone logo jednej ze znanych marek tytoniowych transportowano z województwa mazowieckiego. W marcu 2015 r. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, zlikwidował działającą pod Grójcem jedną z większych w Europie fabryk nielegalnych papierosów. Zabezpieczono około 2 mln kilogramów nielegalnego tytoniu i krajanki tytoniowej, papierosy bez znaków akcyzy oraz maszyny przeznaczone do produkcji i pakowania papierosów poza składem podatkowym.
Jak ustalono, tylko w okresie od sierpnia 2014r. do lutego 2015r., z fabryki wydano - w celu dalszej nielegalnej dystrybucji - co najmniej 2 146 700 sztuk paczek papierosów nieoznaczonych znakami skarbowymi akcyzy. Ponadto w okresie od stycznia 2014r. do stycznia 2015r., w oparciu o nierzetelne dokumenty (pod pozorem tzw. dostaw wewnątrzwspólnotowych) z prowadzonego przez firmę „L.” składu podatkowego wydano łącznie 311 300 kg suszu tytoniowego bez znaków akcyzy oraz 2 400 000 sztuk paczek papierosów, co naraziło Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego w wielkiej wartości (ponad 230 mln zł.).
Czynności śledztwa doprowadziły do ustalenia składu kolejnej kilkunastoosobowej zorganizowanej grupy przestępczej - kierowanej przez Bogusława C. - zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych. Jej członkom przestawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 258 kk, 299§1 kk, 263§2kk oraz występków karnoskarbowych.
Akt oskarżenia zamyka prowadzone od 2014r. śledztwo, obejmując m.in. osoby pełniące kluczowe role w opisanej przestępczej działalności. Oskarżeni zasadniczo nie przyznają się do przedstawionych im zarzutów.
Wcześniej do Sądu skierowano wnioski wobec 15 osób uczestniczących w procederze, które skorzystały z tzw. dobrowolnego poddania się karze, przyznając się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.
Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat, natomiast za udział w takiej grupie –od 3 miesięcy do lat 5-ciu. Celem zabezpieczenia przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym, w toku śledztwa zajęto od podejrzanych pieniądze oraz składniki majątkowe w łącznej kwocie ponad 43 mln zł.