Działanie na rzecz poszanowania, doceniania oraz promocji różnorodności i równych szans w społeczeństwie oraz zapobiegania wykluczeniu i dyskryminacji – to jeden z obszarów działania fundacji, która przeszkoliła naszych funkcjonariuszy w ubiegłym tygodniu.
Szkolenie odbywa się w ramach programu „Dostrzegam pomagam-integracja oraz rozwój działań i procedur Urzędu do Spraw Cudzoziemców i Straży Granicznej w zakresie kompleksowej identyfikacji grup wrażliwych wśród osób poszukujących ochrony na terytorium RP". Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
W zajęciach udział wzięło blisko 30 pracowników i funkcjonariuszy z Nadwiślańskiego Oddziału, którzy na co dzień pracują z cudzoziemcami m.in. przyjmując wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium RP. Szkolenie składało się z czterech bloków:
- identyfikacja grup wrażliwych i ich potrzeb
- identyfikacja osób z doświadczeniem traumy
- reagowanie na potrzeby grup wrażliwych – strategia i komunikacja
- reagowanie na potrzeby osób z grup wrażliwych II.
Słuchacze zapoznali się z definicjami i potrzebami poszczególnych grup wrażliwych, dowiedzieli się jakie są psychologiczne konsekwencje doświadczeń traumatycznych oraz poznali typowe objawy zaburzeń psychicznych. Zostali nauczeni przez pracowników fundacji jak prawidłowo postępować z osobami z grup wrażliwych tak aby zbudować w nich poczucie bezpieczeństwa.