Zatrzymane osoby to obywatele Rosji nar. czeczeńskiej, Ukrainy, Indii, Egiptu i Kazachstanu. W większości przypadków cudzoziemcy uchylali się od obowiązków określonych w decyzji o zobowiązaniu do powrotu bądź nie opuścili terytorium RP w wymaganym terminie po odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej. W czterech przypadkach poddane kontroli osoby nie posiadały wymaganych dokumentów pobytowych, dodatkowo jedna z nich okazała sfałszowane oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Jej został przedstawiony zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem, za ten czyn grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do pięciu lat. Wśród zatrzymanych głównie u ob. Ukrainy funkcjonariusze stwierdzili fakt, niepodjęcia pracy na rzecz podmiotu, który wystawił oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, czy też jak w przypadku trzech mężczyzn wykonywanie pracy bez wymaganych umów i zezwoleń.
Kontrole przeprowadzone przez funkcjonariuszy z placówek SG Warszawa-Okęcie, Warszawa-Modlin oraz w Łodzi miały miejsce zarówno w portach lotniczych, jak i w terenie m.in. w otwartych ośrodkach dla cudzoziemców.
Wobec wszystkich cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania ich do powrotu. W stosunku do trzech osób zastosowano środki alternatywne do detencji, pięcioro otrzymało decyzje zobowiązujące do opuszczenia Polski z zakazem ponownego wjazdu przez okres 6 miesięcy, pozostałe cztery osoby pozostają w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych do chwili zakończenia czynności w sprawie.