Do ujawnienia, a następnie zatrzymania cudzoziemców doszło na terenie nielegalnej szwalni znajdującej się w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej, która nie była zgłoszona do żadnej ewidencji podatkowej. Na miejscu funkcjonariusze zastali 16 Wietnamczyków, którzy w karygodnych warunkach pod ścisłym nadzorem bez jakichkolwiek dokumentów pracowali dla jednego z azjatyckich hurtowników szyjąc ubrania. 10 z ujawnionych osób to ob. Wietnamu, którzy przebywali na terytorium RP łamiąc przepisy pobytowe. Prawdopodobnie dostali się do Polski nielegalnie, a następnie trafili do handlowego zagłębia w Wólce Kosowskiej, aby odpracować swoją podróż do Europy, tyle że w niewolniczych warunkach. W trakcie czynności funkcjonariusze ujęli kobietę ob. Wietnamu – niewykluczone, że koordynatorkę tego procederu. Cudzoziemka w chwili zatrzymania posiadała przy sobie 6 wietnamskich paszportów należących do osób nieobecnych na miejscu. Kobiecie postawiono zarzut o czyn z art. 276 kk. do którego się przyznała.
Wątek w sprawie dotyczący niewolniczej pracy bada już Straż Graniczna poprzez podjęcie czynności związanych z identyfikacją ofiar handlu ludźmi.
Wobec zatrzymanych cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne. Wszyscy zobowiązani decyzjami bez określenia terminu do powrotu będą musieli opuścić Polskę. Ponadto Komendant PSG Warszawa-Okęcie skierował do właściwego sądu rejonowego wniosek o umieszczeniu ich w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.
Czynności w zakresie nielegalnej działalności gospodarczej tj. funkcjonowania szwalni prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku.
Art. 276. kk. Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.