Obchody rozpoczęła konferencja poświęcona tematyce handlu ludźmi, w której udział wzięli licznie zgromadzeni goście oraz przedstawiciele zarówno instytucji rządowych, samorządowych jak i organizacji non profit. Uczestnicy wydarzenia poza dyskusją, mieli również okazję obejrzeć kilka spotów informujących o zjawisku handlu ludźmi, m.in. premiery drugiego odcinka „Trafikoteki” – cyklu składającego się ze świadectw osób doświadczonych tym problemem.
Uroczystość zakończono niespełna dwugodzinną prezentacją pełnometrażowego filmu dokumentalnego "SONITA" produkcji irańsko-niemiecko-szwajcarskiej, obrazującego życie afgańskiej nastolatki, która sprzeciwiła się względem rodziny i tradycji, sprzedaży jej w celu przymusowego małżeństwa za wiele starszego od siebie mężczyzną. Bohaterka filmu jest również pierwszą afgańską didżejką. W swoich utworach walczy o wolność kobiet, dziewcząt, sprzeciwia się ich sprzedaży przez rodziny na tzw. żony.
Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi został ustanowiony z inicjatywy ONZ w roku 2014. Powszechnie uważa się, że handel ludźmi dotyczy młodych kobiet, które sprzedawane są do seks biznesu i wykorzystywane seksualnie. To prawda, jednak w ostatnich latach, zwłaszcza w Polsce ofiarami handlu ludźmi coraz częściej stają się mężczyźni, zwłaszcza tacy, którzy znaleźli się w kryzysie i wykluczeni: bezdomni, długotrwale bezrobotni, opuszczający więzienia.