Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Wspólne działania na szlakach kolejowych i dworcach - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Wspólne działania na szlakach kolejowych i dworcach

28.07.2017 Piotr Niemiec

Wczoraj (27.07.2017) w ramach zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach wraz z funkcjonariuszami Policji oraz Służby Ochrony Kolei przeprowadziło wspólne działania na dworcach kolejowych oraz w pociągach, w wyniku których zatrzymano cudzoziemca nielegalnie przebywającego na terytorium RP.

Wspólne patrole organizowane przez SG, Policję i SOK to główne założenie porozumienia o współdziałaniu w zakresie strategii zmierzającej do poprawy stanu bezpieczeństwa na szlakach kolejowych.

Wczorajsze tego typu działanie objęło obszar trzech dworców kolejowych oraz pociągi przemieszczające się trasami krajowymi i międzynarodowymi. Kontroli legalności pobytu dokonano wobec 5 cudzoziemców 4 ob. Ukrainy i Gruzina. Jednego z kontrolowanych Ukraińców funkcjonariusze SG zatrzymali w m. Jędrzejów w pociągu IC relacji Olsztyn – Kraków. Jego cel i warunki pobytu na terytorium RP nie były zgodne z deklarowanymi. Cudzoziemiec do kontroli przedstawił jako dokument uzupełniający oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, wystawione przez firmę, w której miał rzekomo podjąć zatrudnienie, jednak nigdy w niej się nie pojawił, co więcej nawet nie skontaktował się ze swoim pracodawcą.

Z uwagi na fakt naruszenia przepisów ustawy o cudzoziemcach, 44-latek został doprowadzony do placówki SG w celu przeprowadzenia wobec niego dalszych czynności administracyjnych, które zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązującej ob. Ukrainy do powrotu w terminie 15 dni i zakazem wjazdu na terytorium RP przez okres 6 miesięcy.

Ponadto mężczyzna usłyszał zarzut czterokrotnego przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom (art. 264 § 2 k.k w zw. z art. 12 kk.) - cudzoziemiec działając świadomie, wprowadził funkcjonariusza Straży Granicznej w błąd, co do faktycznego celu, wjazdu i pobytu w Polsce, wiedząc że w rzeczywistości po wjeździe do Polski nie podejmie zatrudnienia u pracodawcy, od którego miał zarejestrowane oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i poddał się dobrowolnie odpowiedzialności karnej tj. 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszącej 1 rok.

do góry