Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Zatrzymani za naruszenie przepisów o MRG - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani za naruszenie przepisów o MRG

19.07.2017 Piotr Niemiec

Wczoraj (18.07.2017) na terenie dwóch powiatów województwa mazowieckiego: nowodworskiego i płońskiego funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin przeprowadzili kontrole w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”, a także ukierunkowane na przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

Zadaniem funkcjonariuszy SG było monitorowanie przemieszczania się cudzoziemców drogami międzynarodowymi, ze zwróceniem szczególnej uwagi na osoby samowolnie oddalające się z otwartych ośrodków dla cudzoziemców a ubiegające się o ochronę międzynarodową, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz przestępczości, której wykrywanie należy do właściwości Straży Granicznej oraz ogólne zapewnienie bezpieczeństwa w regionie.

W trakcie działań ok. godz. 09.30 na drodze krajowej nr 62 w m. Chociszewo funkcjonariusze SG wytypowali do kontroli Renault Traffic na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Autem podróżowało 10 ob. Ukrainy, z których troje poza dokumentami tożsamości i pobytowymi posiadało zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego. Jednak zezwolenia te nie uprawniały cudzoziemców do pobytu poza strefą przygraniczną, a tym bardziej do podróżowania po całej Polsce.

Należy nadmienić, że wjeżdżając do Polski na podstawie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego można przebywać wyłącznie w strefie przygranicznej. Jeżeli wyjedzie się poza strefę, wówczas nawet posiadanie ważnego dokumentu podróży oraz np. ważnej wizy lub dokumentu pobytowego będzie traktowane jako naruszenie zasad pobytu na terytorium Polski w ramach MRG.

Dlatego trzy osoby w wieku od o 21 do 64 lat, w tym dwóch mężczyzn i jedna kobieta zostały zatrzymane w celu podjęcia wobec nich dalszych czynności administracyjnych. Komendant PSG Warszawa-Modlin wydał im decyzje zobowiązujące do powrotu w terminie 15 dni od dnia doręczenia. Ponadto w każdej z decyzji orzeczono zakaz ponownego wjazdu cudzoziemca na terytorium RP na okres 1 roku oraz o zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat, na wypadek, jeżeli cudzoziemiec w terminie określonym w decyzji nie opuści terytorium RP lub przekroczy, bądź będzie usiłował przekroczyć granicę wbrew przepisom prawa.

Dodatkowo wobec jednego z mężczyzn wszczęto postępowanie przygotowawcze, a następnie przedstawiono mu zarzut z art. 264 §2 KK. tj. w związku z tym, że podstępnie przekroczył granicę państwową z Ukrainy do Polski wbrew przepisom okazując podczas kontroli granicznej funkcjonariuszowi Straży Granicznej swój paszport oraz zezwolenie na przekraczanie granicy w Ramach Małego Ruchu Granicznego, uprawniające go do wielokrotnego przekroczenia granicy ale w obszarze do 30 km od linii granicy państwowej, podczas gdy w rzeczywistości Ukrainiec przekroczył granicę RP, aby udać się w odwiedziny do Poznania. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył na tę okoliczność wyjaśnienia oraz skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 §1 KPK. i dobrowolnie poddał się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 1 rok.

do góry