Pakiet przewozowy nakłada na firmy transportowe obowiązek dokonania zgłoszenia przewozu towarów objętych obowiązkiem monitorowania, np. alkoholu etylowego, paliwa silnikowego, olejów smarowych i preparatów smarowych, niektórych rozpuszczalników, czy odmrażaczy na bazie alkoholu. Za naruszenie obowiązków wynikających z przepisów ustawy (m.in. brak lub niewłaściwe dokonanie zgłoszenia) przewidziano m.in. karę pieniężna w wysokości 46 % wartości przewożonego towaru. Naczelnym celem nowej ustawy jest uszczelnienie systemu podatkowego i utworzenie „przestrzeni” dla legalnej działalności gospodarczej dla obrotu m.in. paliwami płynnymi, alkoholem skażonym oraz suszem tytoniowym. Ustawa stanowi kolejne narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami dokonującymi nielegalnego obrotu tego typu towarami bez odprowadzania do budżetu państwa należnych podatków, dokonujących wyłudzeń niezapłaconych podatków, jak również dokonujących obrotu bez stosowania warunków przewidzianych w przepisach prawa.
Dlatego wczoraj policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego KMP i KWP zs. w Radomiu, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu, a także Izby Administracji Skarbowej w Warszawie oraz Działu Realizacji Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu przypominali kierowcom przejeżdżającym przez Radom o zmianie przepisów. Działania miały charakter zarazem prewencyjny i szkoleniowy do kompleksowego przygotowania służb trenu południowego województwa mazowieckiego, odpowiedzialnych za kontrolę ciężarówek wożących towary objęte akcyzą.
Tuż przed wejściem w życie tzw. pakietu przewozowego z inicjatywy KWP zs. w Radomiu odbyło się spotkanie robocze dotyczące wprowadzania w życie przepisów nowej ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich służb z Mazowsza uprawnionych do kontroli przewozu towarów objętych ustawą, w tym Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Urzędu Celno-Skarbowego Delegatury w Pruszkowie, Urzędu Celno-Skarbowego Delegatury w Radomiu, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także przedstawiciele Sztabu Policji KWP i WRD KWP zs. w Radomiu. W czasie spotkania uczestnicy uzgodnili zasady współpracy i działań przy realizacji czynności kontrolnych, jak również wymiany informacji i wspólnych szkoleń.
Żródło: KWP zs. w Radomiu