Na Lotnisku F. Chopina, do kontroli paszportowej przed odlotem do Lwowa, zgłosiły się dwie Ukrainki, które podróżowały z Mediolanu. W trakcie kontroli funkcjonariusze ustalili, że cudzoziemki przebywały na terenie Polski nielegalnie, gdyż przekroczyły dopuszczalny czas pobytu na terytorium krajów Schengen o 519 dni, nie posiadając ważnego tytułu pobytowego oraz wizy. W związku z tym, kobiety zostały zatrzymane w celu wydania im decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Fakt o braku możliwości kontynuowania podróży zdenerwował cudzoziemki. Dlatego próbowały różnymi sposobami wpłynąć na funkcjonariusza, aby odstąpił od czynności w tej sprawie, m.in. wsuwając banknoty o nominale 50 euro do swoich paszportów, stwierdzając, że pieniądze są dla niego.
W tej sprawie wobec Ukrainek wszczęto postępowanie administracyjne zobowiązujące do opuszczenia Polski oraz karne z art. 229 § 1 i 3 kk.
Art. 229. § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.