Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w ramach operacji JAD koordynowanej przez EUROPOL - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w ramach operacji JAD koordynowanej przez EUROPOL

Krzysztof Grzech

3 zidentyfikowane potencjalne ofiary handlu ludźmi,13 cudzoziemców zatrzymanych za nielegalny pobyt oraz 1 ob. RP poszukiwany przez polskie organy ścigania to efekt operacji pn. JOINT ACTION DAY przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w ramach działań koordynowanych przez EUROPOL, skierowanych na zwalczanie handlu ludźmi na terytorium UE.

Działania ukierunkowane były przede wszystkim na ujawnianie zdarzeń oraz potencjalnych ofiar cudzoziemskich z obszaru wyzysku do pracy przymusowej.

Zidentyfikowanie powyższych ofiar, a także zebranie materiału dowodowego możliwe było dzięki pracy funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej Warszawa - Okęcie  prowadzących wraz z Prokuraturą Okręgową w Warszawie śledztwo o czyn z art. 189 a § 1 kk, w trakcie którego wcześniej zidentyfikowano także 3 cudzoziemskie ofiary handlu ludźmi. Do samego zatrzymania doszło na jednej z podwarszawskich posesji w m. Pruszków. To tam znajdowała się firma, która zatrudniała cudzoziemców do pracy na budowach, głównie z Ukrainy. W trakcie podjętych działań zabezpieczono dokumentację dot. zatrudnienia cudzoziemców, telefony komórkowe i inne nośniki, które mogą stanowić dowód w sprawie.
Trzem zidentyfikowanym ofiarom handlu ludźmi w osobach ob. Ukrainy, które wykorzystywane były do pracy przymusowej w sektorze budowlanym, udzielono pomocy oraz objęto „Programem wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi”, realizowanym przez La Strada Fundację Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu oraz Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej, w ramach zadania publicznego pn. „Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno - Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi”, koordynowanym przez MSWiA.

W działaniach udział brały zarówno samodzielne zespoły funkcjonariuszy ze wszystkich placówek Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej jak i zespoły funkcjonariuszy SG wraz z właściwymi miejscowo jednostkami Policji, a także w niektórych przypadkach Państwowej Inspekcji Pracy i SANEPID-u. W wyniku trzydniowej operacji funkcjonariusze NwOSG na terenie 4 województw (mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie) skontrolowali 633 cudzoziemców.

Ogółem na terytorium Polski w trakcie działań zatrzymano 48 cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie (ob. UA), zatrzymano także 3 osoby poszukiwane przez organy ścigania i 5 osób podejrzanych o popełnienie przestępstw (kradzież, kradzież
z włamaniem, oszustwo, posiadanie środków odurzających). Na terytorium RP skontrolowano 4491 osób, 936 pojazdów, 1737 miejsc. Ze strony Straży Granicznej udział wzięło 410 funkcjonariuszy.

W działaniach na terytorium UE trwających w dniach 1-5.06.2016r. brało udział 21 krajów. Skontrolowano 6709 osób, 4156 pojazdów, 2271 firm. Ujawniono łącznie 275 ofiar handlu ludźmi, którym udzielono wsparcia. Zatrzymano 47 podejrzanych za handel ludźmi do pracy przymusowej, wszczęto 23 nowe śledztwa.

 

 

 

 

do góry