W symbolicznej ceremonii na zaproszenie Środowiska Żołnierzy AK Batalionu „Miotła” Zgrupowania „Radosław” udział wzięła delegacja z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego na czele z zastępcą komendanta oddziału płk. SG Adamem Pacukiem.
Odsłonięcia dokonali przedstawiciele środowiska batalionu "Miotła" z Wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich - sanitariuszką batalionu "Miotła" Haliną Jędrzejewską oraz dowódcą Zespołu Bojowego A jednostki komandosów z Lublińca, kontynuującego tradycje batalionu "Miotła".
Na tablicy znajduje się kod QR udostępniający opis toczonych walk.
W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 roku z rozkazu dowódcy zgrupowania „Radosław”, batalion AK „Miotła” mjr. „Niebory” - Franciszka Władysława Mazurkiewicza, przy wsparciu pododdziałów AK „Czaty 49”, „Parasola” i „Zośki”, zdobył budynki Polskiego Monopolu Tytoniowego przy ul. Dzielnej 62 oraz Pawiej 55, które w dniach od 2 do 8 sierpnia 1944 roku były miejscem postoju dowództwa batalionu „Miotła”.
W tym roku przypada 10. rocznica nadania naszemu oddziałowi zaszczytnego imienia Powstania Warszawskiego. W ciągu tej dekady funkcjonariusze i pracownicy starali się kultywować pamięć bohaterów tego powstańczego zrywu, wspierając na co dzień w wielu sprawach naszych Patronów. Wzajemna chęć współdziałania na różnych płaszczyznach i obustronne zainteresowanie problemami związku oraz NwOSG, przy wzajemnej życzliwości i koleżeństwie, mimo różnicy pokoleniowej, zaowocowały serdeczną przyjaźnią.
Zdjęcia: Piotr Niemiec