Zatrzymanie 10 członków grupy to wynik śledztwa prowadzonego od trzech miesięcy przez funkcjonariuszy z bydgoskiej Placówki Straży Granicznej, a nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy. Oprócz organizatora i członków grupy przestępczej funkcjonariusze SG zatrzymali 12 cudzoziemców, głównie obywateli Ukrainy i Gruzji, którzy wykorzystując działanie grupy w nielegalny sposób dostali się na terytorium naszego kraju.
Proceder polegał między innymi na wykorzystywaniu platformy elektronicznej, za pomocą której organizator grupy przesyłał wnioski o zarejestrowanie Oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy przez cudzoziemców. Zazwyczaj po ich odbiór zgłaszały się podstawione przez niego osoby - rzekomo reprezentujące firmy chcące pozyskać do pracy obcokrajowców, głównie ob. Ukrainy. W ten sposób zdobyta dokumentacja, trafiała z powrotem do organizatora, który następnie wysyłał ją do konsulatów RP, gdzie na jej podstawie cudzoziemcy uzyskiwali wizy, które stawały się podstawą do ubiegania się o pobyt w Polsce.
Grupa przestępcza działała na terenie całego kraju i mogła dopuścić się podrobienia nawet kilku tysięcy wspomnianych dokumentów, a co za tym idzie mogła zorganizować nielegalne przekroczenie granicy co najmniej kilkuset cudzoziemcom. Świadczą chociażby o tym zabezpieczone na miejscu sfałszowane pieczęcie firm i instytucji z całej Polski oraz kilkaset tysięcy dokumentów oraz nośniki danych, potwierdzające istniejący proceder.
Wobec organizatora grupy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W przypadku pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania terytorium RP.
Organizatorowi grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym do 5 lat. Cudzoziemcy natomiast zostaną zobowiązani do opuszczenia terytorium naszego kraju.