Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach prowadząc działania prewencyjno - porządkowe, ukierunkowane na przeciwdziałanie i zapobieganie nielegalnej migracji zatrzymali do kontroli autobus relacji Przemyśl – Łódź. Podczas kontroli legalności pobytu znajdujących się w nim cudzoziemców okazało się, że trójka obywateli Ukrainy przekroczyła granicę w ramach małego ruchu granicznego* i wbrew przepisom przebywa poza strefą przygraniczną**. Z uwagi na fakt, że mężczyźni i kobieta przebywali poza dozwoloną strefą Komendant Placówki Granicznej w Kielcach wydał wobec nich decyzje administracyjne zobowiązujące do opuszczenia terytorium RP z jednoczesnym czasowym zakazem ponownego wjazdu.
*Małym ruchem granicznym (w skrócie MRG) między Polską a Ukrainą nazywamy regularne przekraczanie granicy między Rzeczypospolitą Polską a Ukrainą (czyli granicy zewnętrznej UE) przez mieszkańców strefy przygranicznej Polski i Ukrainy. Powodem przekroczenia granicy mogą być względy społeczne, kulturalne lub rodzinne oraz uzasadnione powody ekonomiczne, o ile nie mają one charakteru działalności zarobkowej. Jednorazowy pobyt w strefie przygranicznej RP może trwać nie dłużej niż 60 dni od dnia przekroczenia granicy.
**Strefa przygraniczna to obszar jednostek podziału administracyjnego Polski i Ukrainy sięgający zasadniczo nie dalej niż 30 kilometrów od wspólnej granicy. Jeśli część takiej jednostki podziału administracyjnego położona jest w odległości między 30 a 50 kilometrem od linii granicy, uznaje się ją mimo tego za część strefy przygranicznej. Jednostki podziału administracyjnego, uznane za strefę przygraniczną, zostały wskazane w Załączniku nr 1 do umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, sporządzonej w Kijowie dnia 28 marca 2008 r.