Scenariusz ćwiczenia zakładał, że w trakcie lotu dochodzi do próby przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym przez zorganizowaną grupę terrorystów. Rola Sky Marshals, którzy wcielili się w role zwykłych podróżnych, polegała na skutecznym obezwładnieniu napastników i bezpiecznym sprowadzeniu samolotu na ziemię.
W działaniach symulacyjnych po wylądowaniu samolotu Straż Graniczną wspierali funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych, Straż Pożarna, służby medyczne i lotniskowe Portu F. Chopina.
Głównym założeniem ćwiczenia było sprawdzenie efektywności interwencji podejmowanych przez Sky Marshals w realnych warunkach lotu, ale także sprawdzenia skuteczności procedur, jakie wykorzystywane są w sytuacji kryzysowej, jaką bez wątpienia jest zdarzenie naruszające bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego, a tym samym bezpieczeństwo przepływu osób w komunikacji międzynarodowej. Był to również egzamin dla służb, podejmujących współdziałanie podczas tego typu zagrożenia.
Warsztaty miały charakter międzynarodowy z uwagi na fakt, że udział w nich wzięli jako obserwatorzy Sky Marshals z innych państw: Niemiec, Austrii, Czech, Holandii, Belgii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Była to, zatem idealna okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy funkcjonariuszami innych tych państw, które organizują warty ochronne.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Zapobiegania i Walki z Przestępczością.