Uroczystego otwarcia dokonali: Zastępca Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adam Pacuk, Zastępca Dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie dr Antoni Krzysztof Sobczak oraz Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Wystawa pod wspomnianym tytułem wieńczy kolejny etap współpracy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, rozpoczętej w maju 2014 r. Zaowocowała wtedy zorganizowaniem Ogólnopolskiej konferencji naukowej nt.: Mazowiecki Inspektorat Okręgowy Straży Granicznej w Ciechanowie 1928-1939.
Wystawa ukazuje zarówno historię formacji jak i jej współczesne oblicze. Przede wszystkim upamiętnia dokonania Straży Granicznej w latach 1928 – 1939 w służbie ochrony granicy polsko – niemieckiej na odcinku z Prusami Wsch., rolę strażników granicznych w społeczeństwie przedwojennego Ciechanowa i regionu, a także przebieg granicy i sposobu jej oznakowania w tamtym czasie. Część współczesną wernisażu stanowi prezentacja zdjęć funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w codziennej służbie zarówno w portach lotniczych jak i poza nimi w terenie. W jednej z gablot zwiedzający znajdą również plansze przedstawiające broń i sprzęt specjalistyczny jakim współcześni funkcjonariusze posługują się na co dzień.
Jedną z ciekawostek wernisażu jest ukazanie sylwetek dwóch strażników: Antoniego Burka służącego w I Mazowieckim Inspektoracie Okręgowym w Ciechanowie w latach 1928 – 1937 oraz plut. SG Andrzeja Kotwy – obecnie funkcjonariusza Placówki SG w Lesznowoli - bratanka wspomnianego strażnika, co w efekcie stworzyło swoisty most pokoleniowy łączący I MIO i NwOSG.
W uroczystym wernisażu udział wzięli m.in.: jeden z najstarszych mieszkańców Ciechanowa, który pamięta jeszcze czasy funkcjonowania przedwojennego inspektoratu granicznego, przedstawiciele świata nauki, historii, władz samorządowych, młodzież ze szkół patronackich, a także funkcjonariusze i pracownicy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Podczas otwarcia wystawy odbyła się promocja książki „Mazowiecki Inspektorat Okręgowy Straży Granicznej w Ciechanowie w latach 1928-1939″, autorstwa Antoniego Krzysztofa Sobczaka.